Temat interpretacji
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r . Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - uznaje stanowisko przedstawione przez Pana w złożonym w dniu 24 stycznia 2006 r. (uzupełnionym w dniu 14 lutego 2006 r.) wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym - za prawidłowe w części dotyczącej zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z wykorzystaniem samochodu osobowego dla celów pozarolniczej działalności gospodarczej, uznanego jako środek trwały w firmie i wprowadzonego do ewidencji środków trwałych.
Zgodnie z przepisami art. 14a § 1 cytowanej wyżej ustawy - Ordynacja podatkowa "stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym".
W myśl przepisu art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja, o której mowa wyżej, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
W dniu 24 stycznia 2006 r. został przez Pana złożony w tutejszym organie podatkowym wniosek, uzupełniony w dniu 14 lutego 2006 r., o udzielenie informacji, czy działania, które ma Pan zamiar podjąć w związku z planowanym rozpoczęciem pozarolniczej działalności gospodarczej są prawidłowe i wystarczające.
Opisany przez Pana stan faktyczny przedstawia się następująco:
W miesiącu marcu br. zamierza Pan, jako osoba fizyczna, podjąć pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie dokonywania tłumaczeń, opodatkowaną na ogólnych zasadach. Działalność będzie prowadzona w mieszkaniu własnościowym, które kupiła małżonka Pana przed zawarciem związku małżeńskiego, a w którym Pan jest zameldowany. W działalności będzie wykorzystywany samochód osobowy zakupiony w trakcie trwania małżeństwa, stanowiący współwłasność małżeńską, ale zarejestrowany na żonę, który zostanie wpisany do ewidencji środków trwałych. Zamierza Pan zawrzeć z małżonką umowę użyczenia samochodu osobowego oraz wliczać w koszty uzyskania przychodu wydatki związane z jego używaniem takie jak benzyna, utrzymanie, naprawy.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art. 14a § 1 i 2 cytowanej ustawy - Ordynacja podatkowa udziela poniższej informacji:
Zgodnie z przepisami art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Powyższe oznacza, że kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki podatnika, ale tylko takie wydatki (niewymienione w art. 23 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem bądź zwiększeniem przychodu, czyli takie, które wpływają lub co najmniej w danych okolicznościach powinny wpłynąć na uzyskanie przychodu z danego źródła. Zatem kosztem uzyskania przychodów są uzasadnione racjonalnie i gospodarczo nakłady oraz wydatki związane z działalnością gospodarczą podatnika, który przez ich poniesienie zmierza do osiągnięcia przychodów z tego źródła.
Zawieranie z małżonką umowy użyczenia samochodu osobowego, nabytego w czasie trwania małżeństwa ze wspólnych środków jest bezprzedmiotowe, bowiem przedmiot ten stanowi wspólność ustawową małżeńską (łączną). Samochód zarejestrowany na żonę można uznać za środek trwały w prowadzonej przez Pana firmie i wpisać go do ewidencji środków trwałych, pod warunkiem, że będzie on wykorzystywany wyłącznie dla celów prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej i nie będzie wykorzystywany do celów osobistych. Wówczas przykładowo wymienione przez Pana wydatki, związane z użytkowaniem samochodu w firmie (benzyna, utrzymanie, naprawy), odpowiednio udokumentowane, będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Podkreślić należy, iż w przedstawionym przez Pana hipotetycznym stanie sprawy, nie można stwierdzić, czy zamierzone przez Pana działania są wystarczające.
Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej uzasadnienie - postanowiono jak w sentencji, uznając przedstawione przez Pana własne stanowisko w sprawie - za prawidłowe.