Temat interpretacji
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działy specjalne produkcji rolnej w zakresie hodowli królików, oraz zwierząt laboratoryjnych - szczurów białych i myszy białych, opodatkowaną podatkiem dochodowym od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Podatnik chciałby rozszerzyć prowadzone działy specjalne o hodowlę myszy łaciatej, szczura łaciatego, świnki morskej, chomika, koszatniczki, myszy berberyjskiej i myszoskoczka.
Zdaniem podatnika, jeżeli przeważającymi gatunkami w prowadzonej hodowli są gatunki należące do działów specjalnych produkcji rolnej a pozostałe tylko gatunkami uzupełniającymi, to nadal powinien być rozliczany na podstawie działów specjalnych produkcji rolnej z tytułu prowadzenia całości hodowli.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. ze zm.) - przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
Ponadto, jak wynika z art. 2 ust. 3 i ust. 3a powołanej wyżej ustawy, działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla
dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym. Nie stanowią natomiast działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nie przekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Załącznik nr 2 do ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych -Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego określa, jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt z uwagi na ich rozmiary nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej. Natomiast normy szacunkowe dochodu rocznego odnoszące się do jednostek powierzchni upraw i innych jednostek poszczególnych rodzajów produkcji zwierzęcej na 2006 r. określone zostały w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 września 2005 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (Dz. U. z 2005 r. Nr 201, poz. 1663).
Hodowla myszy łaciatej, szczura łaciatego, świnki morskiej, chomika, koszatniczki, myszy berberyjskiej oraz myszoskoczka nie występuje w tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego, co oznacza, że dochody uzyskiwane z hodowli tych zwierząt nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, natomiast hodowla wymienionych zwierząt może stanowić działalność rolniczą lub działalność gospodarczą.
Stosownie bowiem do przepisów art. 2 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działalnością rolniczą jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo - fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
- miesiąc - w przypadku roślin;
- 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek;
- 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego;
- 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt,
- licząc od dnia nabycia.
Z cytowanego przepisu wynika, że hodowla myszy łaciatej, szczura łaciatego, świnki morskiej, chomika, koszatniczki, myszy berberyjską i myszoskoczka może stanowić działalność rolniczą.
Powyższy stan faktyczny wyczerpuje definicję działalności rolniczej określonej w art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie wywołuje skutków podatkowych w zakresie przychodów i kosztów uzyskania przychodów.
Jednakże nie dotyczy to sytuacji, w których okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt tj. myszy łaciatej, szczura łaciatego, świnki morskiej, chomika, koszatniczki, myszy berberyjskiej i myszoskoczka, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost wynoszą - licząc od dnia nabycia mniej niż 2 miesiące (dla pozostałych zwierząt).
W takim przypadku działalność ta będzie stanowiła źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. pozarolniczą działalność gospodarczą, podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach.
W świetle przedstawionego stanu prawnego i faktycznego - stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.