POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1427/ZO/415-1/06

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.03.2006, sygn. 1427/ZO/415-1/06, Urząd Skarbowy w Sierpcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.)Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu potwierdza stanowisko zawarte we wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

UZASADNIENIE

W dniu 1.02.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sierpcu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:W dniu 10.01.2006 r. spółka nabyła środek transportu /przyczepę/ na podstawie faktury zakupu VAT z firmy krajowej ? Auto ? Handel?. Powyższa firma zakupuje i sprzedaje środki transportu z innych państw. Zakupiona przyczepa pochodzi z Niemiec i w Niemczech była pierwszy raz zarejestrowana, tj. w dniu16.05.1997 r. Do Polski w/w środek transportu został sprowadzony w dniu 14.09.2005 r., ale nie był używany przez tą firmę. W dniu 12.01.2006 r. spółka zarejestrowała przyczepę i jest to pierwsza rejestracja w kraju.Wnioskodawca wystąpił z pytaniem czy spółka może zastosować indywidualne stawki amortyzacyjne przewidziane w art. 22j ust. 1 pkt 2 i art. 22j ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. , Nr 14, poz. 176 ze zm. ). Czy przedłożone dokumenty są wystarczające do potwierdzenia faktu używania środka trwałego wg wymogu w przepisach?Stanowisko wnioskodawcy:W złożonym wniosku spółka przedstawiła stanowisko, że na podstawie art. 22j ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych może zastosować indywidualną stawkę amortyzacji, gdyż przepisy nie regulują, że dany środek trwały musi mieć wymagany okres użytkowania w kraju, tj. przed nabyciem co najmniej przez okres 6 miesięcy.

Po przeanalizowaniu wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu informuje:zgodnie z art. 22j ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) Podatnicy z zastrzeżeniem art. 22 l, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż (...)dla środków transportu , w tym samochodów osobowych , o których mowa w art. 23 ust. 3a ? 30 miesięcy (...). Środki trwałe , o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2 uznaje się za używane ? jeżeli podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 6 miesięcy(...). Jak z powyższego wynika decydujące znaczenie ma, czy dany pojazd był wykorzystywany przez co najmniej 6 miesięcy przed jego nabyciem. Określenie ?przed nabyciem? oznacza jakiekolwiek przeniesienie własności np. kupno, nabycie w drodze darowizny.Ponieważ przepisy podatku dochodowego od osób fizycznych nie regulują w jaki sposób podatnik ma udowodnić, że nabyty samochód był używany przed wprowadzeniem go do ewidencji środków trwałych, dlatego też jako dowód należy dopuścić wszystko co nie jest sprzeczne z prawem. Tym samym dowód rejestracyjny posiadany przez spółkę jest odpowiedni, gdyż potwierdza okres używania środka transportu do chwili nabycia przez spółkę więcej niż 6 miesięcy ( data rejestracji ? 16.05.1997 r. , data wyrejestrowania ? 14.09.2005 r.).Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu informuje, że jedynym warunkiem aby Podatnik mógł zastosować indywidualną stawkę amortyzacji dla samochodu konieczne jest, obok uznania środka trwałego za używany lub ulepszony, by został on wprowadzony do ewidencji środków trwałych przez danego podatnika po raz pierwszy i udowodnienie, że przed nabyciem był wykorzystywany co najmniej przez okres 6 miesięcy.Zatem spółki stanowisko zajęte we wniosku jest prawidłowe wobec czego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu postanowił jak w sentencji.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia zdarzenia.Zgodnie z art. 14b § 2 ustawy ? Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika i inkasenta, jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Urząd Skarbowy w Sierpcu