Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( jedn. tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ), Naczelnik Urzędu Skarbowego w ... stwierdza, że stanowisko Państwa, przedstawione we wniosku z dnia 5.12.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej braku obowiązku ze strony płatnika informowania pracowników o uzyskaniu dochodu przekraczającego w ciągu roku kolejnego progu podatkowego i o składaniu przez pracowników stosownych w tym zakresie oświadczeń, jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 05.12.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął wnioseko udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej braku obowiązku ze strony płatnika informowania pracowników o uzyskaniu dochodu przekraczającego w ciągu roku kolejnego progu podatkowego i o składaniu przez pracowników stosownych w tym zakresie oświadczeń.
Pismem z dnia 14.12.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia przedmiotowego wniosku. Braki występujące w tym wniosku zostały uzupełnione przez pytającego w dniach 20.12.2005 r. i 19.01.2006 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (jedn. tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Stan faktyczny i stanowisko strony:
Pytanie z jakim zwróciła się strona do tutejszego organu podatkowego dotyczy kwestii obowiązku ciążącego na płatniku w zakresie informowania pracowników o uzyskaniu dochodu przekraczającego w ciągu roku kolejny próg podatkowy i o składaniu stosownych w tym zakresie oświadczeń.
Zdaniem wnioskodawcy, Szkoła jako pracodawca, w momencie gdy dochód pracownika przekroczy w ciągu roku I próg podatkowy od wypłacanych wynagrodzeń nalicza nie 19% a 30 % podatku dochodowego. W sytuacji natomiast gdy pracownik dostarczy pracodawcy oświadczenie, iż będzie rozliczał się razem ze współmałżonkiem i wspólne dochody w roku kalendarzowym nie przekroczą I progu podatkowego, zakład pracy automatycznie nalicza pracownikowi ponownie 19% podatku dochodowego. Dostarczenie ww. oświadczenia do zakładu pracy, wg strony leży w gestii pracownika. Szkoła nie ma obowiązku informować pracownika o uzyskaniu dochodu przekraczającego w ciągu roku progu podatkowego i o dostarczeniu wspomnianego wyżej oświadczenia.
Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w ... :
Stosownie do art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej zwane dalej ?zakładami pracy?, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.
Przepis art. 32 ust. 1 ww. ustawy określa wysokość stawki procentowej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych uzależnionej od wysokości uzyskanego dochodu liczonego narastająco od początku roku. Zaliczki te wynoszą odpowiednio:
1. za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku w tym zakładzie pracy przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali ? 19% dochodu uzyskanego w danym miesiącu,
2. za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę, o której mowa w pkt 1 ? 30 % dochodu uzyskanego w danym miesiącu,
3. za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę drugiego przedziału skali - 40 % dochodu uzyskanego w danym miesiącu.
Przy czym stosownie do przepisów art. 32 ust. 1a pkt 1 wyżej cytowanej ustawy, jeżeli podatnik złoży płatnikowi oświadczenie, że za dany rok zamierza opodatkować dochody łącznie z małżonkiem bądź na zasadach określonych w art. 6 ust. 4, a za rok podatkowy przewidywane, określone w oświadczeniu dochody podatnika nie przekroczą górnej granicy pierwszego przedziału skali, a odpowiednio małżonek lub dziecko nie uzyskują żadnychdochodów z wyjątkiem renty rodzinnej ? zaliczki za wszystkie miesiące roku wynoszą 19% dochodu uzyskanego w danym miesiącu i są dodatkowo pomniejszane za każdy miesiąc o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej.
W sytuacji natomiast, na co wskazuje art. 32 ust. 1a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym, jeżeli podatnik złoży płatnikowi oświadczenie, że za dany rok zamierza opodatkować dochody łącznie z małżonkiem bądź na zasadach określonych w art. 6 ust. 4, a za rok podatkowy przewidywane, określone w oświadczeniu dochody podatnika przekroczą górną granicę pierwszego lub drugiego przedziału skali, a odpowiednio małżonek lub dziecko nie uzyskują żadnych dochodów z wyjątkiem renty rodzinnej lub dochody małżonka mieszczą się w niższych przedziałach skali ? zaliczki za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę drugiego przedziału skali, wynoszą 19 %, a za miesiące następujące po tym miesiącu ? 30 % dochodu uzyskanego w danym miesiącu.
Powyższe oświadczenie pracownik może złożyć pracodawcy w każdym czasie, przy czym jest ono ważne tylko w tym roku podatkowym, za który je złożono.
Zgodnie z art. 32 ust. 1b ww. ustawy, płatnicy którym podatnik złożył oświadczenie, pobierają zaliczki według zasad określonych w ust. 1a pkt 1 i 2, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone oświadczenie.
W związku z powyższym Szkoła ma obowiązek obliczać i pobierać zaliczki w sposób wynikający z cytowanych wyżej przepisów począwszy od wypłat dokonywanych w następnych miesiącach po miesiącu, w którym pracownik złożył oświadczenie.
Należy zaznaczyć, że w razie faktycznej zmiany stanu upoważniającego zakład pracy do obniżenia zaliczki lub utraty możliwości do opodatkowania dochodów w sposób przewidziany w art. 6 ww. ustawy, na pracowniku ciąży obowiązek zawiadomienia o tym płatnika, o czym stanowi art. 32 ust. 1c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Obowiązek zaś informowania swoich pracowników o złożeniu stosownego oświadczenia nie wynika z przepisów prawa podatkowego, zależy natomiast od dobrej woli pracodawcy.
Biorąc pod uwagę powyższe stwierdza się, iż stanowisko wyrażone przez pytającego w przedmiotowym wniosku w połączeniu ze stanem faktycznym i prawnym jest prawidłowe.