Temat interpretacji
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka zamierza przekształcić się w spółkę akcyjna. Jeden z dotychczasowych udziałowców Spółki nie zamierza uczestniczyć w spółce akcyjnej, w związku z czym nie złożył wymaganego przez art. 565 kodeksu spółek handlowych oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształconej. W związku z powyższym takiemu udziałowcowi przysługuje na podstawie art. 565 kodeksu spółek handlowych roszczenie o wypłatę kwoty odpowiadającej wartości jego udziałów w spółce przekształcanej, zgodnie ze sprawozdaniem finansowym sporządzonym dla celów przekształcenia. W uchwale o przekształceniu przewidziano określoną sumę pieniężną na wypłatę kwoty odpowiadającej wartości udziałów powyższej osoby w spółce przekształcanej.
W związku z powyższym Spółka zwraca się z pytaniem czy z tytułu wypłaty na rzecz udziałowca będącego osobą fizyczną, który nie zamierza uczestniczyć w spółce akcyjnej (powstałej na skutek przekształcenia Spółki) zobowiązania będzie jako płatnik do pobrania w momencie wypłaty zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 19%.
Spółka stoi na stanowisku, iż wystąpienie po stronie udziałowca nie zamierzającego uczestniczyć w spółce akcyjnej dochodu do opodatkowania (w postaci kwoty odpowiadającej wartości jego udziałów w spółce przekształcanej wypłaconej przez Spółkę) spowoduje, że Spółka działając jako płatnik na podstawie art. 41 ust. 4 w związku z art. 30a ust.1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zobowiązana będzie do pobrania i odprowadzenia na rachunek właściwego urzędu skarbowego podatku zryczałtowanego w wysokości 19% wysokości wypłaconej udziałowcowi kwoty.
Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie potwierdza stanowisko Spółki i wyjaśnia:
Zgodnie z art. 24 ust.5 ustawy z dn. 26.07.1991r. (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (...). Ustawodawca w powyższym przepisie zamieścił katalog otwarty dochodów (przychodów) z udziału z zyskach osób prawnych i nie dotyczy on jedynie sytuacji wymienionych w tym artykule.
W ocenie Naczelnika tut. Urzędu wypłacenie kwoty odpowiadającej wartości udziałów jakie posiada udziałowiec niniejszej Spółki, będzie wypełnieniem dyspozycji art. 24 ust.5 ww. ustawy. Bezspornym jest fakt, iż wypłacona kwota jest związana z posiadaniem udziałów w Spółce i na podstawie art. 10 ust.1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu.
Stosownie do art. 30a ust.1 pkt 4 od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a. Niniejszy podatek pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania ? zgodnie z art. 30a ust.6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Spółka jako płatnik jest obowiązana pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych od dokonywanych wypłat na rzecz podatnika z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych zgodnie z art. 41 ust. 4 ww. ustawy. Pobraną kwotę podatku Płatnik przekazuje w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwego według swojej siedziby wraz z deklaracją sporządzoną według ustalonego wzoru ? art. 42 ust. 1 niniejszej ustawy.