Temat interpretacji
W związku z pismem z dnia 17.03.2003 r. działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Urząd Skarbowy w Ostrowcu Św. informuje co następuje:
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zm.) podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne, ponoszonych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. W ust. 7a pkt 3 ustalono, że za wydatki na ten cel uważa się m.in. wydatki na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji. Podstawą odliczenia wydatków jest posiadanie dowodu poniesienia tych wydatków, zaś warunkiem odliczenia, posiadanie orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach.
Do wniosku przedłożyła Pani kserokopie orzeczeń Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności dotyczące Pani, męża Mariana i córki Anny, fakturę na zakup pościeli rehabilitacyjno-leczniczej, kartę leczenia szpitalnego męża, zaświadczenie lekarskie o konieczności korzystania z pościeli zdrowotnej przez G. Mariana oraz kartę informacyjną leczenia córki Anny.
Z przedłożonych dokumentów wynika, że jest Pani osobą niepełnosprawną, dokonała Pani zakupu pościeli rehabilitacyjno-leczniczej, lecz brak jest zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego, że powinna Pani korzystać z wymienionej pościeli w ramach rehabilitacji. Takie zaświadczenie posiada Pani mąż, ale brak jest dowodu wystawionego na męża dotyczącego poniesienia wydatku na cele rehabilitacyjne. Z Pani wniosku nie wynika w jakiej wysokości dochody osiąga mąż, wobec czego nie można stwierdzić, czy Pani mąż pozostaje na Pani utrzymaniu.
Zgodnie z ust. 7e tego artykułu przepisy dotyczące ulg na cele rehabilitacyjne stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają osoby nie pełnosprawne m.in. małżonek - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają 9.120 zł.