Temat interpretacji
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem podlegają darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele. Cytowany przepis odwołuje się do przepisów ustawy z dnia 24
kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 ze zm.), do których interpretowania właściwe jest Ministerstwo Polityki Społecznej.
Jak wynika z uzyskanych przez tut. Izbę Skarbową, za pośrednictwem Ministerstwa Finansów, wyjaśnień Ministerstwa Polityki Społecznej, rada rodziców będąca społecznym organem szkoły lub przedszkola, nie jest organizacją pozarządową, o której mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Ograniczenie to dotyczy zarówno rad rodziców działających w publicznych, jak i niepublicznych szkołach i przedszkolach.
W konsekwencji przekazywane od 1 stycznia 2004 r. przez osoby fizyczne darowizny na rzecz rady rodziców, nie mogą być odliczane od dochodu tych osób, zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jednocześnie Dyrektor tut. Izby Skarbowej wyjaśnia, że wydatek dotyczący darowizny przekazanej przez Pana na rzecz rady
rodziców (komitetu rodziców) nie stanowi również podstawy do odliczenia od podatku dochodowego, o którym mowa w art. 27d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odliczenie to dotyczy bowiem jedynie wpłat (darowizn) na rzecz organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego. Rada rodziców nie posiada statusu "organizacji pożytku publicznego".