Temat interpretacji
Odpowiadając na pismo z dnia 29.11.2002 r. (data wpływu 03.12.02r.) - Urząd Skarbowy w Wadowicach stosownie do art. 14 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Z zapytania wynika, że w dniu 22 marca 2002 r. rozpoczął Pan inwestycję w zakresie nabycia lokalu mieszkalnego. W związku z powyższym tut. Urząd stwierdza, że uchwalona w dniu 21 listopada 2001 r. ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągąnych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) zlikwidowała odliczenia związane z wydatkami na własne potrzeby mieszkaniowe z wyjątkiem wydatków na remont i modernizację.
Przepisy art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. zawierały podstawę zmniejszenia podatku na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu. W obecnym stanie prawnym a więc obowiązującym od 1 stycznia 2002 r. brak jest ww. unormowania .
Zatem poniesione wydatki na wykończenie lokalu oczywiście gdyby takie wystąpiły nie mogą być odliczane w ramach ulgi dotyczącej remontów i modernizacji.
Za prace wykończeniowe należy uznać wszystkie prace mające na celu doprowadzenie do końca danej inwestycji (Słownik współczesnego języka polskiego - W-wa 1996 r. str. 1268). Tut. Urząd zauważa, że na podatniku spoczywa ciężar wykazania, iż poniesione wydatki były związane z remontem, modernizacją a nie wykończeniem danego lokalu mieszkalnego.
W przypadku nie wystąpienia w/w sytuacji dotyczącej prac wykończeniowych wyjaśnia się, że podstawowym warunkiem uprawniającym do korzystania z odliczeń od podatku z tytułu poniesienia wydatków na remont i modernizację jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lub modernizówanego lokalu (budynku) mieszkalnego. Wynika to zarówno z literalnego brzmienia art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. g ustawy, z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 147 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r.; jak i art. 27a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od tego dnia.
Stosownie bowiem do postanowień wyżej powołanych przepisów podatek dochodowy od osób podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, obliczony według art. 27, obniżony o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.
Ww. ustawa nie zawiera definicji "wydatków na remont i modernizację".
Za remont budynku mieszkalnego, lokalu mieszkalnego w znaczeniu powszechnie stosowanym w zakresie interpretacji uważa się prace budowlane mające na celu utrzymanie lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego we właściwym stanie, przywrócenie jego pierwotnej zdolności użytkowej, którą utracił w wyniku upływu czasu i eksploatacji wraz z wymianą dotychczasowej użytkowanych składników ich wyposażenia technicznego takich jak: dotychczasowej instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazu przewodowego lub tylko określonych elementów tych instalacji.
Za modernizację natomiast uważa się trwałe ulepszenie (unowocześnienie) istniejącego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego np. przez wykonanie nowej instalacji wodno-kanalizacyjne, gazowej lub zmiany sposobu ogrzewania. Zgodnie z tymi pojęciami roboty remontowe i modernizacyjne polegają na wymianie, naprawie, zmianie - przebudowie elementów lokalu lub budynku mieszkalnego w celu przywrócenia lub poprawy ich stanu pod względem użytkowym i technicznym.
Podstawowym warunkiem do korzystania z odliczeń od podatku z tytułu poniesienia wydatków na remont i modernizację jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lub modernizowanego lokalu (budynku) mieszkalnego.Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, o którym mowa wyżej, uważa się między innymi:
- własność,
- umowę użyczenia,
- umowę najmu lub dzierżawy,
- inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.
Umowa developerska jawi się jako umowa jednostronnie gospodarcza, odpłatna, dwustronnie zobowiązująca, wzajemna, konsensualna, kazualna i kompleksowa, której treść kształtują obie strony.
Należy zatem przyjąć, iż o ile ww umowa zawiera klauzulę na podstawie której developer zobowiązuje się do przekazania lokalu w użytkowanie po jego wybudowaniu a przed wydaniem aktu własności to - umowa ta stanowi tytuł prawny o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W związku z powyższym tut. Urząd stwierdza, źe w przypadku wykonania prac noszących wskazane wyżej cechy remontu, modernizacji oraz klauzuli w umowie o której mowa wyżej posiada Pan prawo do korzystania z ulgi remontowej w 2002 r.