Odpowiadając na zapytanie z dnia 2 listopada 2004 r., uzupełnione w dniu 2 grudnia 2004 r., dotyczące udzielenia pisemnej informacji o zakresie stoso... - Interpretacja - PD 415/407/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.12.2004, sygn. PD 415/407/04, Urząd Skarbowy w Końskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiadając na zapytanie z dnia 2 listopada 2004 r., uzupełnione w dniu 2 grudnia 2004 r., dotyczące udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych informuje:

Jak wynika z w/w pisma jest Pan przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą:
- indywidualnie i posiadającym jako właściciel przedsiębiorstwo,
- po wniesieniu własnego przedsiębiorstwa w całości do spółki nastąpi likwidacja prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

Przedsiębiorstwo prowadzone indywidualnie zamierza Pan w całości wnieść jako wkład do spółki (jawnej lub cywilnej). W piśmie z dnia 2 grudnia 2004 r. wymienia Pan, że na przedsiębiorstwo składają się środki trwałe, materiały, towary itp. Ponadto po przekazaniu przedsiębiorstwa do spółki indywidualna działalność zostanie zakończona.

W treści swojego zapytania używa Pan określenia aport, jednakże z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że ma Pan na myśli wkład, o którym mowa w art. 861 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zmianami). Zgodnie z art. 861 § 1 cyt. wyżej ustawy wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług. Pojęcie wkładu stosuje się do spółki cywilnej oraz odpowiednio przy spółkach prawa handlowego: jawnej, partnerskiej i komandytowej.

W rozumieniu art. 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.
Obejmuje ono w szczególności:
1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5) koncesje, licencje i zezwolenia;
6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8) tajemnice przedsiębiorstwa;
9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Stosownie do przepisów zawartych w art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim.

Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:
1) w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
2) nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
3) osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
4) nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

Z wyżej przytoczonych przepisów jednoznacznie wynika, że w sytuacji, gdy osoba fizyczna składniki majątku objęte remanentem likwidacyjnym wnosi w formie wkładu do spółki, nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, a tym samym od tego dochodu nie ustala się podatku, o którym mowa w art. 44 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnośnie zbycia środków trwałych, wyposażenia, wartości niematerialnych i prawnych ujętych w ewidencji środków trwałych stwierdza się, że stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpłatne zbycie w/w składników majątku przedsiębiorstwa (wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą za wyjątkiem wymienionych w art. 14 ust. 2c powołanej ustawy) stanowi przychód z działalności gospodarczej. Jeżeli zatem wniesienie w/w rzeczowych składników majątku w postaci wkładu do spółki cywilnej wiązać się będzie z odpłatnym przeniesieniem własności na pozostałych wspólników (ustanowieniem współwłasności), to powstanie przychód ze sprzedaży opodatkowany na zasadach ogólnych. Zasady obliczania dochodu (straty) z odpłatnego zbycia przedmiotowych składników majątku zostały określone w art. 24 ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stanowisko Pana zawarte w piśmie z 29.10.2004 r. dotyczące zwolnienia z opodatkowania przekazania w formie wkładu całego przedsiębiorstwa można uznać za prawidłowe jedynie w przypadkach, kiedy wniesienie wkładu nie będzie wiązać się z odpłatnym zbyciem rzeczowych składników majątku dotychczas wykorzystywanych w działalności gospodarczej lub, gdy ich zbycie nastąpi nieodpłatnie.

Informacja dotycząca stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług została udzielona odrębnym pismem.

Urząd Skarbowy w Końskich