Działając na podstawie art. 14a ustawy z dn. 29.08.197 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbow... - Interpretacja - PBI-2/413/145a/2/TP/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.11.2004, sygn. PBI-2/413/145a/2/TP/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a ustawy z dn. 29.08.197 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, informuje, że:

Pismem z dn. 21.09.2004 r. (data wpływu do Urzędu 22.09.2004 r.) i uzupełniającym pismem z dn. 27.10.2004 r. zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając nastepujący stan faktyczny: w stosunku do Pana...... prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą ......... od dnia 09.08.2004 r. prowadzone jest przez Sąd Rejonowy Sąd Gospodarczy dla Spraw Upadłościowych i Naprawczych pod syg. akt........ postępowanie upadłosciowe likwidacyjne. Jednakże do czasu całkowitej likwidacji, działalność gospodarczą w imieniu upadłego polegającą na najmie powierzchni handlowych i biurowych od dnia ogłoszenia upadłości prowadzić będzie Syndyk. Syndyk Masy Upadłości w osobie ........... zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z następującymi pytaniami: 1. "czy Syndyk Masy Upadłości działając w imieniu upadłego składa deklaracje PIT-5 i wykazuje w niej koszty i przychody narastająco?" 2. "czy poprawnym jest, po ogłoszeniu upadłości, zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu amortyzacji z tytułu używania środków trwałych (nieruchomości), z których to w postępowaniu upadłościowym Syndyk osiąga przychody z najmu?". Sformułowała Pani też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż: 1. Syndyk Masy Upadłości powinien w imieniu upadłego składać deklaracje PIT-5 i wykazywać w nich koszty i przychody narastająco, 2. Syndyk Masy Upadłości ma prawo po ogłoszeniu upadłości zaliczać do kosztów uzyskania przychodu amortyzację z tytułu używania środków trwałych.

Zgodnie z art. 160 ustawy z dn. 28.02.2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U. Nr 60, poz. 535 ze zm.) syndyk dokonuje czynności dotyczące masy upadłości na rachunek upadłego lecz w imieniu własnym. Masa upadłości bowiem aż do jej likwidacji stanowi własność upadłego, a jedynie z mocy prawa traci on zarząd oraz możliwość korzystania i rozporządzania majątkiem należącym do niego. Upadły nadal jednakże pozostaje podatnikiem. Syndyk w sprawach dotyczących masy upadłości dziła więc jako zastępca pośredni. Dotyczy to wszelkich czynności prawnych, tak więc i dokonywania rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składania deklaracji PIT-5.

Syndyk dziła w imieniu i na rachunek upadłego. jednakże w zakresie prawno-podatkowym działanie syndyka nalezy potraktować jako działanie przez pełnomocnika z wszelkimi prawnymi tego stanu rzeczy konsekwencjami. Biorąc pod uwagę przedstawioną w piśmie sytuację zdaniem tut. oranu podatkowego syndyk jako pełnomocnik po ogłoszeniu upadłości może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów amortyzację z tytułu użytkowania środków trwałych w myśl art. 22 ust.8 ustawy z dnia 26 lipca 191 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) . Zgodnie z art. 22f ust.1 w/w ustawy tylko podatnicy, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, nie dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środka trwałego i wartości niematerialnych i prawnych. Zatem stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku