W odpowiedzi na Pana wniosek z dnia 07.12.2004 r. uzupełnionym w dniu 21.12.2004 r. będącym żądaniem udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosow... - Interpretacja - P-2/415/30/04

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.12.2004, sygn. P-2/415/30/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na Pana wniosek z dnia 07.12.2004 r. uzupełnionym w dniu 21.12.2004 r. będącym żądaniem udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, to jest określenia, czy rachunek osobisty może być wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej do celów rozliczeniowych z urzędem skarbowym - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) informuje:

Powołując się na art. 61 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu.

W świetle art. 63 c ustawy Prawo bankowe (tekst jednolity Dz. U z 2002 r. Nr 72, poz. 665 ze zmianami) polecenie przelewu stanowi udzieloną bankowi, z zastrzeżeniem art. 63 g, dyspozycję dłużnika obciążenia jego rachunku określoną kwotą i uznania tą kwotą rachunku wierzyciela. Bank wykonuje dyspozycję dłużnika w sposób przewidziany w umowie rachunku bankowego.

Powyższe oznacza, że podatnik ma obowiązek regulowania zobowiązań wobec urzędów skarbowych za pomocą rachunku bankowego. Przepisy podatkowe nie regulują jednakże kwestii rodzaju rachunku bankowego, za pomocą którego należy regulować zobowiązania wobec organów podatkowym.
Nie wymieniają również rachunków, których stosowanie dla w/w celów jest zabronione.

W świetle powyższych przepisów osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek regulować podatki za pośrednictwem rachunku bankowego. Wybór rachunku bankowego do dokonywania w/w płatności nie jest jednak uzależniony od uznania go przez organ podatkowy, lecz zależy od podatnika i banku, z którym zawarto umowę na prowadzenie rachunku bankowego.

Zatem przedstawione przez Pana stanowisko jest prawidłowe i możliwe jest regulowanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zobowiązań wobec urzędu skarbowego za pośrednictwem konta osobistego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie