Temat interpretacji
Stan faktyczny:
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, w zakresie ochrony mienia i osób, usług sprząta-nia i handlu przemysłowymi środkami czystości. Zatrudnia, nie będąc zakładem pracy chronionej, pracowników na umowę o pracę z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Roz-liczeń podatkowych w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje na zasadach ogól-nych, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów.
W 2004r. po spełnieniu wymogów, określonych w art. 25 ust. 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, podatnik otrzyma z PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.
Ocena prawna stanu faktycznego:
Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są dotacje, subwencje i dopłaty otrzymane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełno-sprawnych przez zakłady pracy chronionej, na podstawie przepisów o rehabilitacji zawodowej, za wyjątkiem otrzymanego dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych w tej części, w jakiej to dofinansowanie nie jest przekazane na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełno-sprawnych.
Wprawdzie powyższy przepis z dniem 1 stycznia 2004r. został uchylono, jednakże treść art. 14 usta-wy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) stanowi, iż zwolnienie o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt (...) i 48 ustawy z dnia 26 lipca 1991r., w brzmieniu obowiązują-cym przed dniem 1 stycznia 2004r., stosuje się w zakresie i na zasadach dotychczasowych do dnia 31 grudnia 2004r. (...).
Z treści przytoczonego art. 21 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wynika, iż wolne od podatku są środki finansowe ( dotacje, subwencje, dopłaty) z PFRON otrzymane przez podatnika prowadzącego zakład pracy chronionej.
Powyższy przepis nie odnosi się do przedstawionego stanu faktycznego, bowiem pomimo, zatrud-nienia osób niepełnosprawnych nie prowadzi on zakładu pracy chronionej.
Oznacza to, że kwota otrzymanego dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, czyli forma bezzwrotnej pomocy przyznana podatnikowi na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 sierp-nia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.) oraz aktów wykonawczych do tej ustawy, z PFRON dla zakładów nie będących zakładami pracy chronionej, stosownie do treści art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r., będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych prowadzą-cych działalność gospodarczą.
Natomiast odnośnie powołanej przez Pana treści art. 21 ust. 1 pkt 27 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. (w stanie prawnym obowiązującym w 2004r.) wolne od podatku dochodowego są otrzymane zgodnie z odrębnymi przepisami świadczenia na rehabilitację zawodowe, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz z zakładowych funduszy rehabilitacji.
W myśl cytowanego przepisu, wolne od podatku dochodowego są otrzymane z PFRON oraz z zakładowych funduszy rehabilitacji świadczenia na rehabilitację osób niepełnosprawnych.
Poprzez użyty zwrot "otrzymane zgodnie z odrębnymi przepisami" ustawodawca odwołuje przede wszystkim do przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz przepisów wykonawczych do tej ustawy. W ustawie tej ustalono bowiem zasady naliczania oraz cele przeznaczenia otrzymanych świadczeń, jak też zdefiniowano pojęcia: rehabilitacji leczniczej, zawodowej, społecznej oraz określono sposoby realizacji celów wymienionych rodzajów rehabilitacji.
Tak więc zwolniona od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych z tego tytułu świad-czeń, warunkiem przeznaczenia ich na rehabilitację zawodową, społeczną bądź leczniczą osób nie-pełnosprawnych oraz gdy świadczenia te są sfinansowane ze źródła określonego w treści art. 21 ust. 1 pkt 27 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r., w tym konkretnym przypadku z PFRON.