Pismem z dnia 09.09.2004r. Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie ... - Interpretacja - PDF/415-48/04

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.10.2004, sygn. PDF/415-48/04, Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 09.09.2004r. Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych wartości kuponu premiowego otrzymanego przez osobę dokonującą zakupów w Spółce.

W przedmiotowym piśmie Spółka informuje, iż w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży towarów zamierza dawać osobom, które dokonują zakupów kupony premiowe ... a mianowicie osoba, która dokonała zakupów o łącznej wartości 2.000zł. otrzyma kupon premiowy o wartości 20zł.. Z zastrzeżeniem, że kupon premiowy otrzyma osoba, która przyszła dokonać zakupu czyli może wystąpić sytuacja, że zakupu dokona pracownik na rzecz firmy a kupon dostanie pracownik nie zaś firma, ponieważ to pracownik dokonał wyboru realizacji zakupu.

Zdaniem Spółki wydanie kuponu premiowego, z tytułu dokonania zakupu przez osobę na rzecz swoją lub na rzecz firmy w której pracuje, jeżeli jego jednorazowa wartość nie przekracza 760zł. korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, o której mowa w wyżej powołanym piśmie.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm./ wolne od podatku dochodowego są wartości wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Sprzedaż premiowa jest sposobem oddziaływania na przyszłego nabywcę, zmierzającym do zachęcenia go do zakupu określonego dobra. Zgodnie z literalnym brzmieniem wyżej cytowanego przepisu nagroda związana jest ze sprzedażą premiową wobec czego dotyczyć może jedynie stron zawieranej umowy sprzedaży a nie osób je reprezentujących. Niewątpliwie stroną umowy sprzedaży jest pracodawca a nie pracownik, który jedynie w ramach upoważnienia do reprezentowania pracodawcy działa w jego imieniu i na jego rzecz. Wszelkie skutki zawartej umowy sprzedaży dotyczą wyłącznie kupującego (pracodawcy) i sprzedawcy.

W związku z powyższym wyżej wymieniony przepis dotyczy wyłącznie osób fizycznych otrzymujących nagrody w związku z zawarciem umów sprzedaży w swoim imieniu i na swoją rzecz pod warunkiem, że sprzedaż premiowa nie dotyczy nagród otrzymanych przez te osoby w związku z prowadzoną przez nie pozarolniczą działalnością gospodarczą.

Zatem należy stwierdzić, iż stanowisko Spółki jest nieprawidłowe w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartości wydanych kuponów premiowych osobie, która dokonywała zakupu na rzecz firmy (pracodawcy).

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony piśmie oraz stan prawny obowiązujący w dniu udzielenia odpowiedzi.

Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu