Dotyczy: podatku dochodowego od osób fizycznych. - Interpretacja - PD-413/133/2004

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.11.2004, sygn. PD-413/133/2004, Urząd Skarbowy w Zakopanem

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dotyczy: podatku dochodowego od osób fizycznych.

W dniu 10.09.2004 r. wpłynął do Naczelnika tut. Urzędu, wniosek wysłany w dniu 08.09.2004 r. przez spółkę akcyjną XXX, dotyczący opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego przez pracownika firmy, z tytułu wygranego w konkursie zorganizowanym przez w/w podmiot vouchera, uprawniającego pracownika do "bezpłatnego pobytu w innym hotelu", w celu uzyskania pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w powyższej sprawie.

W w/w wniosku spółka przedstawiła stan faktyczny i własne stanowisko w sprawie, tj.:
- wygranie przez pracownika firmy podczas imprezy okolicznościowej vouchera, uprawniającego w/w pracownika do "bezpłatnego pobytu w innym hotelu",
-spółka stoi na stanowisku, że "wygrane w konkursach opodatkowane są 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym" i prosi o określenie "obowiązków ciążących: na pracowniku jako płatniku podatku dochodowego od osób fizycznych (?) i na zakładzie pracy, który przekazał nagrodę pracownikowi" oraz prosi o wyjaśnienie: "od jakiej wartości i na podstawie jakiego dokumentu powinien być wyliczony podatek, jak powyższy podatek powinien być uregulowany w Urzędzie Skarbowym (dokument, termin) oraz czy w przypadku nie wykorzystania vouchera powstaje jakieś zobowiązanie podatkowe".

W odpowiedzi na w/w wniosek, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem, zgodnie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 1997 roku, Nr 137, poz. 926 ze zm.), udzielając informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, uprzejmie wyjaśnia:- Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst ujednolicony: Dz. U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 ze zm.), "zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej lub nagrody, pobiera się od dochodów (przychodów) uzyskanych z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową ...".
- Konkurs jako impreza o charakterze artystycznym, rozrywkowym lub sportowym odbywa się na zasadzie określonego programu, w celu dokonania wyboru w wyniku eliminacji najlepszego jego uczestnika i bez wglądu do programu opisującego zasady odbywania się konkursu trudno stwierdzić jednoznacznie czy nagroda uzyskana w opisanej sytuacji jest wygraną w konkursie czy też jest innym świadczeniem uzyskanym przez pracownika.
Nagrody i inne nieodpłatne świadczenia zaliczane są do przychodów z innych źródeł, jeżeli nie należą do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 20 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) i w przypadku w/w wygranej mogą być opodatkowane w sposób opisany powyżej, tj. w wysokości 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.
- Do przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy itd., "uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalent, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, ... różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty ... i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona ..., jak również wartości innych nieodpłatnych świadczeń ... (art. 12 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ...), dlatego w przypadku wygranej przez pracownika danego zakładu nagrody, opodatkowana ona winna być podobnie jak inne składniki wynagrodzenia.
- Na pracowniku, który otrzyma taką nagrodę lub nieodpłatne świadczenie w ciągu roku podatkowego nie ciążą żadne obowiązki. Natomiast po zakończeniu roku pracownik, na podstawie otrzymanych z zakładów pracy informacji (PIT-11/8B), obowiązany jest złożyć do Urzędu Skarbowego zeznanie, według ustalonego wzoru, wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
- Wartość nagrody (w/w vouchera ), w w/w przypadku, ustala się w/g przeciętnych cen stosowanych wobec innych odbiorców za świadczone usługi (art. 12 ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ... ).
- Kwota obliczona z tytułu przekazanej nagrody (wartość nagrody ), w takiej sytuacji, powinna być ujęta na liście płac - sporządzanej przez zakład pracy - razem z innymi składnikami wynagrodzenia uzyskanymi w danym miesiącu od których płatnik (zakład pracy) oblicza i pobiera zaliczkę na podatek dochodowy na ogólnych zasadach, a następnie dane z powyższej listy powinny zostać ujęte w deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od łącznej kwoty dokonanych (PIT-4).
Płatnik (zakład pracy) przekazuje powyższą zaliczkę i w/w deklarację do Urzędu Skarbowego w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (art. 38 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ...).
Na płatniku ciąży również obowiązek sporządzenia i przekazania pracownikowi oraz Urzędowi Skarbowemu (właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania podatnika - pracownika), informacji o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11/8B), w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym (art. 39 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ...).
- Ponieważ przychodem są "otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika ... pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń" (art. 11 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ...), nie "skorzystanie z pobytu w hotelu i nie wykorzystanie vouchera" przez pracownika, który go otrzymał (pozostawiono mu go do dyspozycji), nie ma wpływu na zaliczone nagrody (świadczenia) do pozostałych przychodów z wynagrodzeń i pobrane z tego tytułu zaliczki na podatek dochodowy.

W przedmiotowej sprawie pracownik, na zorganizowanej przez zakład pracy "imprezie okolicznościowej" otrzymał wygraną ("voucher umożliwiający bezpłatny pobyt w innym hotelu"), a w związku, że nagrody i inne nieodpłatne świadczenia, wymienione są w art. 12 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ... i nie mogą być zaliczone do przychodów z innych źródeł (art. 20 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ..., zdaniem Naczelnika tut. Urzędu wartość otrzymanego świadczenia stanowić będzie przychód ze stosunku służbowego, stosunku pracy, itd..

Biorąc więc pod uwagę zawarte we wniosku informacje dotyczące stanu faktycznego sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego (w/w ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych ...), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem stwierdza, że stanowisko spółki jest niesłuszne, gdyż uzyskany przychód z tytułu otrzymanej nagrody przez pracownika nie może być opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% i opodatkowany będzie razem z pozostałymi składnikami wynagrodzenia na ogólnych zasadach (tj. w/g skali podatkowej).
Obowiązki płatnika (zakładu pracy) i podatnika (pracownika) oraz sposób ustalenia wartości uzyskanego przychodu z otrzymanej nagrody, rodzaju dokumentu wyliczającego zaliczkę na podatek dochodowy i sposób zapłaty w/w zaliczki będą więc identyczne jak w przypadku wynagrodzeń za pracę (zagadnienia powyższe opisano powyżej).

Urząd Skarbowy w Zakopanem