Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926... - Interpretacja - PDF I/415-52/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.12.2004, sygn. PDF I/415-52/04, Urząd Skarbowy w Oświęcimiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 2 listopada 2004 r. (wpływ 10.11.04 r.) dotyczące udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej - wyjaśnia co następuje:

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej ponosząc wydatki związane z uruchomieniem działalności gospodarczej oraz jej rejestracją w niezbędnych urzędach państwowych, które zostały poniesione przed dniem zarejestrowania w urzędzie skarbowym.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - dalej updof - kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy. Art. 23 updof nie wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przed dniem faktycznego rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej i zarejestrowania jej w urzędzie skarbowym.

Brak zatem przesłanek do stwierdzenia, iż skoro wydatek poniesiono przed rozpoczęciem prowadzenia działalności, to brak związku pomiędzy tym wydatkiem a uzyskanymi po rozpoczęciu prowadzenia działalności przychodami. Wskazuje na to również rodzaj poniesionych przez podatnika przed rozpoczęciem działalności wydatków - wykonanie badań wody, zezwolenie na handel alkoholem, opłata za wizję lokalną i wydanie decyzji na prowadzenie baru.

Wobec powyższego stanowisko podatnika o możliwości zaliczenia w koszty wydatków związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej - jest zgodne z obowiązującymi przepisami podatkowymi.

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu