Temat interpretacji
W dniu 18.08.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim wpłynął wniosek Pana ( ... ) z prośbą o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, tj. zastosowanie kosztów uzyskania przychodu w następującej sytuacji:
Pan ( ... ) jest przedsiębiorcą. Prowadzona działalność opodatkowana jest na zasadach ogólnych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Pan ( ... ) podpisał ze Starostą Powiatu Bielskiego umowę na zorganizowanie stanowiska pracy ( sprzedawca ) osobie bezrobotnej na podstawie ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W ramach tej umowy otrzymał refundację poniesionych kosztów wyposażenia tego stanowiska. Zakupy zostały udokumentowane fakturami VAT. Były to przeważnie środki trwałe i wyposażenie ( np. kasa fiskalna ,czytnik , waga elektryczna ). Pan ( ... ) został zobowiązany do zwrotu przyznanych środków w przypadku niewłaściwego ich wykorzystania.
W związku z powyższym Pan ( ... ) złożył zapytanie dotyczące faktu ,czy amortyzacja odpisana od zakupionych środków trwałych, które zostały zrefundowane przez fundusze starostwa , stanowi koszt uzyskania przychodu.
W ocenie Pana ( ... ) odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu co jest zgodne z art.23 ust.1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim podziela stanowisko Pana ( ... ) w wyżej przedstawionej sprawie.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14 , poz.176 ze zm.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Jeżeli zatem wydatki na zakup środków trwałych zostały sfinansowane ze środków, które Pan ( ... ) otrzymał na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, wówczas odpisy amortyzacyjne od tej części wartości środków trwałych nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.
Stanowisko zaprezentowane przez Pana ( ... ), nieuznające za koszt uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych dokonanych od wyżej cytowanych środków trwałych znajduje uzasadnienie w obowiązujących przepisach.