Temat interpretacji
Stan faktyczny
Z pism Spółki wynika, że zamierza ona zawrzeć z osobą będącą rezydentem Szwecji/mającą miejsce zamieszkania na terytorium tego Państwa/ - która nie prowadzi w Polsce działalności gospodarczej poprzez zakład i nie wykonuje wolnego zawodu poprzez stałą placówkę w Polsce - umowę o dzieło, tj. o napisanie artykułu prasowego, będącego utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tej umowy autor udzieli Spółce licencji na wykorzystanie utworu za stosownym wynagrodzeniem. Spółka zaznacza, że wystąpi w umowie jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych.
Stanowisko płatnika
Zdaniem Spółki w przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowanie art. 12 ust. 1 umowy podpisanej w Sztokholmie dnia 5 czerwca 1975 r. między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku, zgodnie z którym należności licencyjne powstałe w Polsce i wypłacone osobie mające miejsce zamieszkania w Szwecji są opodatkowane w Szwecji. W związku z czym Spółka nie pobierze zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i całe wynagrodzenie przekaże autorowi.
Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa
Przedmiotowy stan faktyczny dotyczy świadczenia w postaci należności licencyjnych/za wykorzystanie utworu/ wypłaconych osobie będącej rezydentem Szwecji, tj. osobie mającej miejsce zamieszkania na terytorium Szwecji i nie prowadzącej w Polsce działalności gospodarczej poprzez zakład i nie wykonującej wolnego zawodu poprzez placówkę w Polsce. Z punktu widzenia obowiązku podatkowego decydującym kryterium jest miejsce zamieszkania.
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku w art. 3 ust. 2a stanowi bowiem, iż osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).
Jednocześnie z art. 4a ustawy wynika, że przepis art. 3 ust. 2a stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 29 ust. 1 pkt 1 przewiduje obowiązek podatkowy w sytuacji otrzymania przez osobę objętą ograniczonym obowiązkiem podatkowym świadczeń w postaci należności licencyjnych. Stosownie do postanowień tego przepisu podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby, o których mowaw art. 3 ust. 2a, przychodów z działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 6-9 oraz odsetek, z praw autorskich lub z praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowychi wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub
naukowego, w tym także środka transportu, oraz za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) - pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu.
Natomiast jak stanowi ust. 2 art. 29 ustawy przepis ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umówo unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej, zwanym dalej "certyfikatem rezydencji".
Rozstrzygając przedmiotową sprawę należy odwołać się do postanowień umowy podpisanejw Sztokholmie dnia 5 czerwca 1975 roku między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludoweja Rządem Królestwa Szwecji w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1977 r., Nr 13, poz. 51).
Jak stanowi art. 12 ust. 1 w/w umowy należności licencyjne pochodzące z Umawiającego się Państwa, wypłacone osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Umawiającym się Państwie. Określenie "Umawiające się Państwo" i "drugie Umawiające się Państwo" oznaczają odpowiednio Polską Rzeczpospolitą Ludową lub Królestwo Szwecji /art. 3 ust. 1 lit. a) umowy/, zaś określenie "osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie" oznacza osobę, która według prawa tego Państwa podlega tam obowiązkowi podatkowemu, z uwagi na jej miejsce zamieszkania, jej miejsce stałego pobytu albo inne kryteria o podobnym charakterze, nie wyłączając jednak osób, które podlegają obowiązkowi podatkowemu w tym Państwie tylko w zakresie dochodu, jaki osiągają ze źródeł w nim położonych, albo z majątku, jaki posiadają w tym Państwie /art. 4 ust. 1 umowy/.
Należności te mogą być jednak opodatkowane także w tym Umawiającym się Państwie, w którym powstały, i zgodnie z prawem tego Państwa, lecz podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 10% kwoty tych należności /ust. 2 art. 12 umowy/.
Określenie "należności licencyjne" użyte w niniejszym artykule oznacza wszelkiego rodzaju należności, które są płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania prawa autorskiego do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, włącznie z filmami dla kin oraz z filmami i taśmami dla radia lub telewizji, do patentu, znaku towarowego, rysunku, modelu, planu, tajemnicy lub technologii produkcyjnej, jak również za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego lub za informacje związane z doświadczeniem zdobytym w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej albo z umiejętnością (know-how)/ust. 3 art. 12 umowy/.
Postanowień ustępów 1 i 2 nie stosuje się, jeżeli odbiorca należności licencyjnych mający miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie wykonuje w drugim Umawiającym się Państwie, z którego pochodzą należności, działalność zarobkową przez zakład położony w tym Państwie bądź wykonuje wolny zawód w oparciu o stałą placówkę położoną w tym Państwie,a prawa lub wartości majątkowe, z tytułu których wypłacane są należności licencyjne, rzeczywiście należą do tego zakładu lub są związane z wykonywaniem wolnego zawodu /ust. 4 art. 12 umowy/.
Uważa się, że należności licencyjne powstają w Umawiającym się Państwie, gdy dłużnikiem jest to Państwo, jednostka podziału terytorialnego lub jej organ albo osoba mająca w tym Państwie miejsce zamieszkania lub siedzibę. Jeżeli jednak osoba wypłacająca należności licencyjne bez względu na to, czy ma ona w jednym Umawiającym się Państwie miejsce zamieszkania lub siedzibę, posiadaw Umawiającym się Państwie zakład w związku którym, powstał obowiązek zapłaty tych należności, i zakład sam pokrywa te należności, wówczas uważa się należności licencyjne za pochodzące z tego Umawiającego się Państwa, w którym położony jest zakład /ust. 5 art. 12 umowy/.
Zauważyć w tym miejscu należy, że użyty w powołanym wyżej przepisie art. 12 ust. 1 i 2 umowy zapis "mogą być opodatkowane" nie oznacza prawa wyboru przez podatnika kraju, w którym dochody jego mogą być opodatkowane lecz prawo opodatkowania należności licencyjnychw państwie zamieszkania lub siedziby podatnika z jednoczesnym prawem opodatkowania tych należności przez państwo, z którego one pochodzą. W przypadku zaś, gdy przepisy podatkowe umawiającego się państwa przewidują obowiązek zapłaty podatku z tytułu osiągania określonych dochodów na obszarze danego państwa /co czyni powołany w niniejszych wyjaśnieniach art 29ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych/, to wówczas niezależnie od woli podatnika osiągającego taki dochód podlega on opodatkowaniu zarówno w kraju miejsca zamieszkania podatnika, jak i w kraju powstania przychodu. Zatem w przypadku należności licencyjnych dopuszczalne jest równoczesne opodatkowanie dochodu zarówno w kraju miejsca zamieszkania podatnika, jak i w kraju powstania przychodu.
Mając powyższe na uwadze przychód z tytułu należności licencyjnych, który w 2005 roku uzyska osoba mająca miejsce zamieszkania na terytorium Szwecji - nieprowadząca w Polsce, tj. w krajuz którego pochodzą należności licencyjne działalności gospodarczej poprzez zakład w nim położony, bądź niewykonująca wolnego zawodu w oparciu o stałą placówkę w nim położoną -- będzie podlegał opodatkowaniu także w Polsce, jednakże zastosowanie stawki podatku/10% kwoty należności licencyjnych/ wynikającej z umowy polsko-szwedzkiej będzie możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej, tj. "certyfikatem rezydencji".
Natomiast w razie nieudokumentowania przez podatnika miejsca zamieszkania, płatnik winien pobierać 20%-wy podatek zryczałtowany, według zasad określonych w przepisie art. 29 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.