Przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych - Pionier należy kwalifikować jako przychody z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 u... - Interpretacja - US34/SL-LD/415/308/JG/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.10.2004, sygn. US34/SL-LD/415/308/JG/04, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych - Pionier należy kwalifikować jako przychody z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zgodnie z art. 30 a ust. 1 pkt 5 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych pobiera się 19 % zryczałtowanego podatku.
Dochodem, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, jest różnica pomiędzy wypłaconą kwotą świadczenia, a sumą zakupionych jednostek w/w funduszu - Pionier. Dochodu tego nie pomniejsza się o straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.

Jednocześnie informuję, iż rozliczenia dla celów podatkowych przeprowadzane są w polskich złotych. Art. 11 ust. 3 i 4 cyt. ustawy określa sposób przeliczenia przychodów w walutach obcych.
Zgodnie z tymi przepisami przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski (ust. 3).Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski (ust. 4).

Należy również zauważyć, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 10 grudnia 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości funduszy inwestycyjnych (Dz. U Nr 149, poz. 1670) księgi rachunkowe prowadzi się w języku polskim i walucie polskiej (informację taką uzyskał Pan od funduszu).

W związku z powyższym regulacje prawne dotyczące prawidłowości opodatkowania uzyskanych dochodów z tytułu udziałów w funduszach kapitałowych oraz ich rozliczeń dokonanych w złotych polskich nie budzą wątpliwości.

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga