P O S T A N O W I E N I ENa podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60... - Interpretacja - PDI-415/67/BF/13/05

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.07.2005, sygn. PDI-415/67/BF/13/05, Urząd Skarbowy w Lubinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie stwierdza, że stanowisko Pani - przedstawione we wniosku z dnia 25.04.2005 r. (uzupełnione pismem z dnia 09.05.2005.) co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w kwestii kosztów uzyskania przychodu w związku z zamiarem utworzenia filii prowadzonej działalności w Macedonii w zakresie wynajmu lokalu, zatrudnienia pracownika, kosztów opłat telefonu, czynszu - jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E
W dniu 25.04.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lubinie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Pismem z dnia 28.04.2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Pismo w tej sprawie złożono w dniu 09.05.2005 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą i ma zamiar;
1) utworzyć filię działalności w Macedonii.
W związku z powyższym będzie ponosiła koszty związane z wynajmem pomieszczenia na biuro, zatrudnienia pracownika, koszty opłat m. in. za telefon i czynsz. Czynsz będzie płacony
w walucie europejskiej (euro) a podstawą zapłaty będzie faktura lub umowa.
W związku z powyższym kieruje Pani pytanie:
czy wyżej wymienione wydatki stanowią koszty uzyskania przychodu.
Zdaniem Pani, poniesione wydatki tj. koszty zatrudnienia pracownika, opłaty za telefon, opłaty czynszowe stanowią koszty uzyskania przychodu.
Odpowiadając na złożone zapytanie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lubinie stwierdza co następuje:
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą odnosząc wydatki do kosztów uzyskania przychodów mają obowiązek uwzględniać w tym zakresie uregulowania wynikające z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowiący, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszty oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.
Z treści wyżej cytowanego przepisu wynika, że o możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu decyduje jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, w taki sposób, że jego poniesienie ma wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.
Wydatki więc poniesione z tytułu zatrudnienia pracownika, zapłaty czynszu za najem pomieszczenia biurowego, opłaty za telefon powodują powstanie związku przyczynowo-skutkowego kosztu z przychodem, w związku, z czym stanowią koszty uzyskania przychodu.
Biorąc pod uwagę powyższe - zajęte prze Panią stanowisko jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowe we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Legnicy, w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy w Lubinie