Art. 22 ust. 1 (zdanie pierwsze) i art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie precyzuje, które koszty są ... - Interpretacja - US37/ZDD/6/AK/415/34/2004

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.11.2004, sygn. US37/ZDD/6/AK/415/34/2004, Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Art. 22 ust. 1 (zdanie pierwsze) i art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie precyzuje, które koszty są kosztami uzyskania przychodu. Przede wszystkim poniesione koszty winny mieć ścisły związek z uzyskaniem przychodu i przyczyniać się do uzyskania przychodu. Nie wszystkie wydatki jakie ponosi strona są kosztami uzyskania przychodu z konkretnego żródła przychodu.

Zatem kierując się zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 3 i 3 a powołanej ustawy, do kosztów uzyskania przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza w zakresie wynajmu lokali użytkowych zaliczyć można koszty połat czynszu wnoszonych do spółdzielni mieszkaniowej (o ile z zawartych umów ciężar ich ponoszenia nie obejmuje najemców), natomiast z ponoszonych opłat medialnych (np. za energię, gaz, wodociągi, kanlizację, przy braku liczników w poszczególnych lokalach) należy zaliczyć w ciężar kosztów opłaty tylko od powierzchni wynajmowanych, wyliczone proporcjonalnie do ogólnej powierzchni lokali przeznaczonych do wynajmowania.

Zgodnie z dyspozycją Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie zgodnie z pismem z dnia 9.12.2004 r. o uzupełnienie informacji z dnia 10.11.2004 r.:

W myśl art. 22 ust. 1 / zdanie pierwsze / i art. 23 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztem uzyskania przychodów z poszczególnego źródła przychodów są wszelkie koszty poniesione przez podatnika w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych na liście negatywnej w ustawie podatkowej.

Istotnym jest charakter związku przyczynowo-skutkowego między kosztem a przychodem. Do kosztów uzyskania przychodu z działalności gospodarczej polegającej na wynajmie powierzchni lokalu użytkowego może Pan zaliczyć wydatki ponoszone w związku z wynajmowaną nieruchomością związane z utrzymaniem/zabezpieczeniem powierzchni lokalu czasowo nie wynajmowanej, których wysokość nie jest uzależniona (proporcjonalna) od faktu wynajmowania i wielkości wynajmowanej powierzchni, lecz stanowi opłatę za realizację spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego np czynsz do spółdzielni mieszkaniowej.

Nie może Pan natomiast potrącać w danym roku podatkowym od sumy przychodów z najmu, tych wydatków związanych z "utrzymaniem/zabezpieczeniem" czasowo nie wynajmowanej powierzchni lokalu, których wysokość zależy od wielkości zużycia i na ponoszenie których decyduje się Pan także w stosunku do części nie wynajmowanego lokalu np. opłata za oświetlenie, ogrzewanie tej części lokalu która nie jest wynajmowana.

Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek