Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § 1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 6 ust. 2, 8 - 9, art. 13 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stwierdzam, iż przedstawione we wniosku z dnia 09.06.2005 r. stanowisko Pana, iż wspólne opodatkowanie małżonków jest możliwe w przypadku, gdy wnioskodawca podejmuje pracę na podstawie kontraktu menedżerskiego, a małżonka nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej, jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 09.06.2005 r. złożony został w tutejszym urzędzie wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Poruszono w nim 3 zagadnienia. W niniejszym postanowieniu dokonano oceny prawnej stanowiska wnioskodawcy dotyczące wspólnego opodatkowania małżonków.
We wniosku przedstawiono, iż Pan jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej. Z dniem 1 lipca 2005 r. podejmuje pracę na podstawie zawartego kontraktu menedżerskiego. Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim z osobą, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Pan twierdzi, iż będzie mógł rozliczać się wspólnie ze swoją małżonką.
Powyższe zagadnienie regulują przepisy art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym:
"małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1 a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie."
Według art. 6 ust. 3 łączne opodatkowanie małżonków jest możliwe także w sytuacji, gdy jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości nie powodującej obowiązku uiszczenia podatku.
Powyższe przepisy art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują na warunki, jakie muszą być spełnione w celu wspólnego opodatkowania dochodów małżonków, tj.:
małżonkowie podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej);
pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy;
istnieje między nimi wspólność majątkowa.
Ponadto z dniem 1 stycznia 2004 r. wspólne opodatkowanie z małżonkiem nie jest możliwe, w przypadku, gdy z opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej według 19% stawki liniowej korzysta chociażby jeden z małżonków. Stanowi o tym art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z kolei w świetle art. 6 ust. 9 w/w ustawy przeszkodę dla wspólnego opodatkowania małżonków stanowi również korzystanie z opodatkowania w formie karty podatkowej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.). Jednakże z łącznego opodatkowania mogą jednak skorzystać małżonkowie, nieprowadzący działalności gospodarczej, którzy osiągają przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (opodatkowane według ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych).
Wnioskodawca z dniem 1 lipca 2005 r. rozpoczął pracę na podstawie zawartego kontraktu menedżerskiego. Kontrakt menedżerski to umowa zawarta pomiędzy przedsiębiorcą a osobą fizyczną, która jako kierownik może zarządzać przedsiębiorstwem.
Przychody uzyskane przez menedżera ze świadczenia usług na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej - na gruncie ustawy o podatku
dochodowym od osób fizycznych - nie są uznawane za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, lecz za przychody z działalności wykonywanej osobiście.
W myśl art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 2, uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 7 ustawy (tj. przychodów otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządu, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych).
Osoby wykonujące działalność osobiście na podstawie kontraktu menedżerskiego podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach, tj. przy zastosowaniu skali podatkowej, jako przychody z działalności wykonywanej osobiście.Zatem wnioskodawca podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach. W przypadku, gdy jego małżonka nie prowadzi działalności gospodarczej, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma przeszkód dla wspólnego opodatkowania uzyskanych dochodów.