Temat interpretacji
Działając na podstawie przepisów:art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie,
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 czerwca 2005r.
Z wniosku złożonego do tutejszego organu podatkowego w dniu 7 czerwca 2005r. wynika, iż Spółka w celu zwiększenia poziomu sprzedaży i zachęty do kontynuowania współpracy handlowej postanowiła zorganizować wyjazdy na wycieczki do Chin dla klientów - firm handlowych. Miejsca na wycieczce przyznawane będą jako nagrody w ramach sprzedaży premiowej. Organizację wyjazdu zlecono biuru podróży a opiekę nad każdą z grup będzie sprawował pilot z biura podróży. Oprócz tego Spółka zamierza oddelegować do obsługi każdej z grup po jednym ze swoich pracowników. W trakcie wyjazdu każdy pracownik zobowiązany będzie do min. zbierania informacji o oczekiwaniu rynku, nawiązywaniu dobrych relacji i kontaktów biznesowych, przeprowadzaniu indywidualnych rozmów z klientami, ustalania wstępnych planów na 2006 r. (szczegółowy wykaz obowiązków pracowników określa regulamin).
W przedstawionym stanie faktycznym zwrócił się Pan z zapytaniem czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na opłacenie przelotów, wyżywienia, noclegów, przejazdów na miejscu itp. w związku z oddelegowaniem swoich pracowników do pracy przy wyjeździe z kontrahentami do Chin?
Podróżą służbową stosownie do art. 775 § 1 ustawy z dnia 26.06.1974r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) jest wykonywanie przez pracownika na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy w terminie i miejscu określonych w poleceniu wyjazdu służbowego. Z definicji podroży służbowej wynika przede wszystkim, że jej celem jest wykonanie określonego przez pracodawcę zadania. Zadanie to może należeć do zakresu czynności pracownika wynikającego z zajmowanego stanowiska lub rodzaju wykonywanej pracy, ale nie zawsze musi pozostawać z nim w bezpośrednim związku. Zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. z 2002r. Nr 236, poz. 1991 ze. zm.) pracownikowi oddelegowanemu w podróż służbową odbywaną poza obszarem kraju przysługują:1)diety;2)zwrot kosztów:a)przejazdów i dojazdów,b)noclegów,c)innych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Podstawowym warunkiem zaliczenia wydatków poniesionych przez pracodawcę z tytułu podróży służbowych pracowników do kosztów uzyskania przychodów jest odbycie podróży w celu osiągnięcia przychodów. Zatem jeżeli spełnione są warunki wymienione w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002r. oraz koszty związane z oddelegowaniem pracowników Spółki do obsługi wyjazdu do Chin zorganizowanego dla klientów Spółki ponoszone są w celu zwiększenia przychodów Spółki i pozostają w bezpośrednim związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółki stanowią jej koszty uzyskania przychodów.
Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.