W dniu 18.08.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim wpłynął wniosek Pana ( ... ) z prośbą o udzielenie interpretacji w zakresie s... - Interpretacja - US.I-1/A-415-14/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.09.2005, sygn. US.I-1/A-415-14/05, Urząd Skarbowy w Bielsku Podlaskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 18.08.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim wpłynął wniosek Pana ( ... ) z prośbą o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, tj. uznania ,że uzyskane środki z Funduszu Pracy będące refundacją poniesionych wydatków na wyposażenie stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej w świetle art.10 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w następującej sytuacji:

Pan ( ... ) jest przedsiębiorcą . Prowadzona działalność opodatkowana jest na zasadach ogólnych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Pan ( ... ) podpisał ze Starostą Powiatu Bielskiego umowę na zorganizowanie stanowiska pracy ( sprzedawca ) osobie bezrobotnej na podstawie ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy . W ramach tej umowy otrzymał refundację poniesionych kosztów wyposażenia tego stanowiska. Zakupy zostały udokumentowane fakturami VAT. Były to przeważnie środki trwałe i wyposażenie ( np. kasa fiskalna ,czytnik , waga elektryczna ). Pan ( ... ) został zobowiązany do zwrotu przyznanych środków w przypadku niewłaściwego ich wykorzystania.

W tym stanie faktycznym Pan ( ... ) uznał ,że uzyskane środki nie stanowią źródła przychodu o którym mowa w art.10 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stanowisko to jest zgodne z odpowiedzią Biura Komunikacji Społecznej Ministerstwa Finansów, z którego wynika , że przyznane jednorazowo środki nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej wg art. 10 ust. l pkt.3 ( Biuletyn Informacyjny "GOFIN" nr 19/05 str. 34-36 ).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim nie podziela stanowiska Pana ( ... ) w wyżej przedstawionej sprawie.

Ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.) określono zadania państwa w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej.

Stosownie do art. 46 ust. 1 wyżej powołanej ustawy, starosta ze środków Funduszu Pracy, może :

  • przyznać bezrobotnemu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej,
  • refundować koszty wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego w wysokości określonej w umowie.

Powołane przepisy wskazują, iż środki z Funduszu Pracy mogą być przyznane bezrobotnemu na rozpoczęcie działalności gospodarczej, zaś pracodawcy mają refundować poniesione koszty wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy. Inna jest zatem sytuacja bezrobotnego , a inna pracodawcy. Bezrobotny ,w przeciwieństwie do pracodawcy, w momencie uzyskania środków pieniężnych nie prowadzi działalności gospodarczej .

W związku z powyższym przyznane środki :

  • pracodawcy , który poniósł koszty wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego stanowią przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej , o której mowa w art.10 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
  • bezrobotnemu na podjęcie działalności gospodarczej, przed jej rozpoczęciem nie stanowią przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, natomiast stanowić będą przychód z innych źródeł, o których mowa wart. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych .

Kierowanie się przez Pana ( ... ) odpowiedzią Biura Komunikacji Społecznej Ministerstwa Finansów zamieszczoną w Biuletynie Informacyjnym "GOFIN" nr 19/05 na str. 34-36 nie znajduje uzasadnienia w niniejszej sprawie. Inny stan faktyczny został przedstawiony w tej odpowiedzi. Dotyczy ona sytuacji bezrobotnego , a nie pracodawcy.

Ponadto zgodnie z art. 14 ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm. ) przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Treść wyżej wymienionego przepisu wskazuje, że otrzymane przysporzenie w postaci refundacji kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego stanowi dla przedsiębiorcy przychód z działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, natomiast środki otrzymane na zakup środków trwałych (w tym przypadku związanych z utworzeniem miejsca pracy nie stanowią tego źródła przychodu pod warunkiem spełnienia kryteriów związanych z uznaniem za środek trwały i dokonaniem w związku z tym odpisów amortyzacyjnych.

Stanowisko zaprezentowane przez Pana ( ... ), nieuznające za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w świetle art.10 ust.1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przysporzenia w postaci refundacji kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących przepisach.

Urząd Skarbowy w Bielsku Podlaskim