Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 2 listopada 2004 r. dotyczące udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zastosowania podwyższonej stawki amortyzacyjnej na zakupiony wózek widłowy - wyjaśnia co następuje:
Zgodnie z art. 22 a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - dalej u.p.d.o.f.- amortyzacji podlegają
stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
3. inne przedmioty,
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy, zwane środkami trwałymi.
Zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych wózki jezdniowe podnośnikowe, mechaniczne, wysokiego podnoszenia (widłowe) zaliczono do grupy 7 - środki transportu. W myśl przepisu art. 22 j ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.f. - podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym, że okres amortyzacji nie może być krótszy niż, w przypadku środków transportu, 30 miesięcy. Zgodnie z art. 22 j ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.f. - środki trwałe, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, uznaje się za używane, jeżeli podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 6 miesięcy.
Tak więc, w przypadku spełnienia powyższych warunków, będzie możliwe zastosowanie w przypadku zakupionego przez podatnika wózka widłowego indywidualnej stawki amortyzacji.