Temat interpretacji
Stan faktyczny:
Podatnik w 2003r. zawarł umowę na zakup mieszkania i zaciągnął kredyt na sfinansowanie tej inwestycji. W październiku 2004r. nastąpił odbiór techniczny i protokólarne przekazanie lokalu mieszkalnego. Umowa w formie aktu notarialnego zostanie jednak podpisana dopiero na przełomie stycznia/lutego 2005r.
Ocena prawna stanu faktycznego:
Ad.1) Stosownie do treści art. 26 b ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej między innymi z: zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.
Uprawnienie odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego, jakie przysługuje od 1 stycznia 2002 r., jest przywilejem, z którego podatnicy mogą skorzystać jedynie w określonych warunkach. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych przez ustawodawcę powoduje, że podatnik traci możliwość skorzystania z przedmiotowego odliczenia.
Zasady i warunki dokonywania odliczeń wydatków na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego zawiera art. 26 b ust. 2 - 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. I tak zgodnie z treścią art. 26b ust. 2 pkt 4 lit b tej ustawy - odliczenie stosuje się jeżeli (...) w przypadku inwestycji o których mowa w ust. 1 pkt 2 albo pkt 3 - została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności (...) lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że umowa w formie aktu notarialnego przenosząca na podatnika własność lokalu mieszkalnego zostanie zawarta dopiero w roku 2005. Tym samym - przy spełnieniu wszystkich pozostałych warunków ustawowych - ulga z tytułu spłaty odsetek od zaciągniętego na cele mieszkaniowe kredytu przysługuje podatnikowi dopiero w zeznaniu za 2005r., bowiem w 2004r. warunek zakreślony treścią art. 26b ust. 2 pkt 4 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. nie został spełniony.
Ad.2) Zgodnie z treścią art. 26b ust. 5 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. odliczenia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja. Ponadto odsetki, (...) zapłacone przed rokiem określonym w ust. 5, mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki.
Jak również zgodnie z ust. 7 tego artykułu odsetki (...) zapłacone przed rokiem określonym w ust. 5 mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku również w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył odsetki; w tym przypadku odliczeniu podlega wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym podatnik dokonał pierwszego odliczenia.
W przedstawionym stanie faktycznym podatnik nie tarci zatem możliwości odliczenia odsetek od kredytu mieszkaniowego zapłaconych w latach wcześniejszych. Mając bowiem na uwadze wyżej powołane unormowania prawne odsetki zapłacone w 2003 i 2004r. podatnik będzie mógł odliczyć w zeznaniu za 2005 i 2006r.