Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Iz... - Interpretacja - PB I-3/4117/IN-30/USŁ/05/MK

Shutterstock
Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.07.2005, sygn. PB I-3/4117/IN-30/USŁ/05/MK, Izba Skarbowa w Łodzi

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 13 maja 2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź - Śródmieściez dnia 9 maja 2005 r. Nr I-2/413/10/2005, odmawia zmiany w/w postanowienia.

W dniu 1 marca 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź - Śródmieście wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji dotyczącej zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Pani ..., reprezentowanej przez Pana ... została wypłacona w styczniu 2003 r. emerytura, która jako świadczenie nienależne została zwrócona płatnikowi w dniu 11 marca 2003r.
W złożonym wniosku Podatnik kwestionuje zasadność zwrotu emerytury na konto płatnika, tj. organu rentowemu oraz pobranie zaliczki na podatek dochodowy od tego świadczenia.

W dniu 26 kwietnia 2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Śródmieście wydał postanowienie Nr I-2/413/10/2005, w którym nie podzielił stanowiska podatnika.

Nie zgadzając się z wyjaśnieniami organu pierwszej instancji, dnia 13 maja 2005 r. złożył Pan zażalenie.

Po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, co następuje:

Stosownie do dyspozycji art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego jeżeli uzna, że zażalenie podatnika zasługuje na uwzględnienie.

Treść art. 34 ust. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) stanowi, że jeżeli podatnik dokonał zwrotu nienależnie pobranych emerytur i rent otrzymywanych bezpośrednio przez organ rentowy, a obowiązek poboru zaliczek przez ten organ trwa dalej, to wówczas organ ten odejmuje od dochodu kwoty zwrotów dokonanych w roku podatkowym przy ustalaniu wysokości zaliczek oraz w rocznym obliczeniu dochodu zamieszczając na tym rozliczeniu odpowiednie informacje. Oznacza to, iż zwrot nienależnego świadczenia w kwocie obejmującej odprowadzony do budżetu podatek dochodowy zostaje uwzględniony przez płatnika przy obliczaniu zaliczki należnej od świadczeń wypłaconych w następnych miesiącach roku.
W takiej sytuacji świadczenie netto za miesiąc następny winno być odpowiednio zwiększone o kwotę podatku pobranego od nienależnego świadczenia.
Inaczej jest w przypadku gdy nienależne świadczenie nie zostało odliczone przez organ rentowy. Wówczas, na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 4 wyżej powołanej ustawy, podatnik w momencie składania zeznania podatkowego za rok podatkowy pomniejsza podstawę opodatkowania, wykazując w załączniku PIT/O kwotę dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy.
Analizując powyższe regulacje prawne stwierdzić należy, iż w przedstawionym stanie faktycznym, pobór podatku przez płatnika - organ rentowy - był zgodny z przepisami prawa podatkowego.

Odnosząc się końcowo do przedstawionych przez Pana w treści zażalenia zarzutów dotyczących braku nadzoru ze strony organów podatkowych nad płatnikiem (ZUS), Dyrektor Izby Skarbowej zauważa, iż do sprawowania funkcji nadzorczo - kontrolnej nad organami rentowymi powołane są właściwe instytucje. Organy podatkowe nie posiadają takich uprawnień, stąd też podniesiony w tej części zarzut także nie zasługuje na uwzględnienie.

Izba Skarbowa w Łodzi