W rozpatrywanym wniosku z dnia 08 czerwca 2005r., który wpłynął do tutejszego Urzędu w dniu 13 czerwca 2005r., uzupełnionego pismem z dnia 01 sierpni... - Interpretacja - 1407/N-005/US/32/05/DD

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.08.2005, sygn. 1407/N-005/US/32/05/DD, Urząd Skarbowy w Grójcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W rozpatrywanym wniosku z dnia 08 czerwca 2005r., który wpłynął do tutejszego Urzędu w dniu 13 czerwca 2005r., uzupełnionego pismem z dnia 01 sierpnia 2005r.(data wpływu - 03 sierpnia 2005r.) zapytujący przedstawił następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca wypłaca ekwiwalent sędziowski i zryczałtowane koszty przejazdu dla sędziów piłkarskich na podstawie delegacji wystawionych przez Okręgowy Związek Piłki Nożnej.Zdaniem OZPN ekwiwalent sędziowski podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych natomiast zryczałtowane koszty przejazdu i diety temu podatkowi nie podlegają.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż zarówno ekwiwalent sędziowski, jak i zryczałtowane koszty przejazdu i diety podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.Nadto wnioskodawca zwraca się o udzielenie odpowiedzi, jak dokonać w rozpatrywanym przypadku rozliczenia rocznego PIT 8B.

Przy tak określonym stanie faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu stwierdza, co następuje:

W myśl art.10 ust.1 pkt 2 i art.13 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.), źródłem przychodów jest działalność wykonywana osobiście, przez którą rozumie się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane napodstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Zgodnie z art.41 ust.1 ww. ustawy podmiot dokonujący wypłaty należności z tytułu przychodów z działalności wykonywanej osobiście wymienionych w art.13 pkt 2, w tym od przychodów sędziów sportowych, zobowiązany jest do pobierania zaliczki na podatek, natomiast podatnik osiągający ten przychód do uwzględnienia go w zeznaniu rocznym.

Zaliczki na podatek dochodowy pobiera się w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy, tj.20% uzyskanego przychodu, oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych. Obliczoną zaliczkę na podatek dochodowy zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenia zdrowotne pobranej przez płatnika, zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia - do wysokości nie przekraczającej 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Na podstawie art.42 ust.1 ww. ustawy płatnicy, o których mowa w art.41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca siedziby płatnika, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru (PIT-4).

Stosownie do art.42 ust.2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy zobowiązani są przesłać podatnikom oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi wg miejsca zamieszkania podatnika, imienne roczne informacje o wysokości dochodu, sporządzone wg ustalonego wzoru (PIT-11/8B) do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.

Zakres zwolnienia od podatku dochodowego wypłacanych osobom fizycznym diet i innych należności za czas podróży określa art.21 ust.1 pkt 16 oraz ust.13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tymi przepisami, wolne od podatku są diety i inne należności za czas:

a)podróży służbowej pracownika,b)podróży osoby niebędącej pracownikiem- do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Dla osób nie będących pracownikami zwolnienie może być zastosowane, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione:

1) w celu osiągnięcia przychodów lub2) w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub3) przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowejoraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub4) przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5, w związku z wykonywaniem tych funkcji.

Jak wynika z powołanego art.21 ust.13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakres zwolnienia uzależniony został nie od okoliczności związanych z osobą otrzymującą tego rodzaju należności (za wyjątkiem określonym w punkcie 4), a od okoliczności związanych z osobą je wypłacającą.

Jeżeli podmiotem wypłacającym należności są organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, a tak jest w rozpatrywanym przypadku, to należności te zwolnione są od podatku dochodowego od osób fizycznych w oparciu o art.21 ust.1 pkt 16 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.

Reasumując. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu stwierdza, iż będący przedmiotem zapytania ekwiwalent sędziowski stanowi przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, natomiast wypłacane sędziom sportowym diety i inne należności z tytułu podróży służbowych korzystają ze zwolnienia od tegoż podatku na zasadach i warunkach określonych wyżej.

Urząd Skarbowy w Grójcu