Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 22 ust. 1 i 8, art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu pana wniosku z dnia 6.06.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w części dotyczącej występowania kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpisów amortyzacyjnych od otrzymanych w drodze darowizny środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa, postanawia uznać, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.
W dniu 6.06.2005 r. do tut. organu podatkowego wpłynął pana wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych z zapytaniem czy odpisy amortyzacyjne od darowanych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa, będą kosztem uzyskania przychodów. Z przedstawionego przez pana stanu faktycznego wynika, że ojciec zamierza panu, na podstawie umowy darowizny, przekazać prowadzone przedsiębiorstwo (przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego), w skład którego wchodzą m.in. środki trwałe i wartości niematerialne prawne. Zgodnie z przedstawionym przez pana stanowiskiem odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład otrzymanego w drodze darowizny przedsiębiorstwa stanowić będą koszty uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym, wyjaśnia:
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Powyższy przepis uzależnia zatem możliwość zaliczenia wydatku w ciężar kosztów uzyskania przychodów od spełnienia łącznie wymienionych warunków:
- musi on zostać poniesiony przez podatnika,
- między poniesionym wydatkiem a osiągniętym lub możliwym do osiągnięcia przychodem musi zachodzić związek przyczynowy,
- nie może on być wskazany w katalogu negatywnym, tj. wymieniony jako wyłączony spod możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów (katalog ten określa art. 23 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Stosownie natomiast do treści art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku lub darowizny, jeżeli:
- nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw, lub
- dochód z tego tytułu jest zwolniony z podatku dochodowego, lub
- nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku.
Z kolei przepis art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a - 22o, z uwzględnieniem art. 23.
Jak wynika z treści przytoczonych wyżej przepisów prawa, odnośnie wykorzystywania w działalności gospodarczej składników majątkowych otrzymanych przez osoby fizyczne w drodze spadku lub darowizny, dokonywane od tych składników odpisy amortyzacyjne stanowią koszty uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.