Czy Wnioskodawczyni prawidłowo postąpiła, korzystając z odliczeń do 2007 r. w ramach ulgi podatkowej? - Interpretacja - IPTPB2/415-387/11-5/ASZ

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 13.10.2011, sygn. IPTPB2/415-387/11-5/ASZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

Temat interpretacji

Czy Wnioskodawczyni prawidłowo postąpiła, korzystając z odliczeń do 2007 r. w ramach ulgi podatkowej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2011 r. (data wpływu 15 lipca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 września 2011 r. (data wpływu 20 września 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawidłowości dokonanych odliczeń w ramach ulgi podatkowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu wydatkowania środków wycofanych z kasy mieszkaniowej oraz prawidłowości dokonanych odliczeń w ramach ulgi podatkowej.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14b § 3 oraz art. 14f § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z czym na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h ww. ustawy, pismem z dnia 8 września 2011 r., wezwano Wnioskodawczynię do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 16 września 2011 r., natomiast w dniu 20 września 2011 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania w polskiej placówce pocztowej 19 września 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Umowę o kredyt kontraktowy z Bankiem Kasa Mieszkaniowa Wnioskodawczyni zawarła w marcu 1999 r. na okres 36 miesięcy, zobowiązując się przeznaczyć zgromadzone środki pieniężne na rachunku osobistym wraz z naliczonymi odsetkami na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych, tj.:

  1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
  3. remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
  4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny posiadacza rachunku.

W umowie był zaznaczony pkt 1.

W grudniu 2001 r., przed wejściem w życie ustawy z dnia 21 listopada 2001 r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2001 r. Nr 134, poz. 1509), Wnioskodawczyni zawarła aneks do umowy, który wydłużał czas oszczędzania do lutego 2007 r. Do tego czasu Wnioskodawczyni korzystała z odliczeń w ramach ulgi podatkowej (jako kontynuacja praw nabytych - art. 4 p. 3 wymienionej powyżej ustawy).

Ten sam rachunek, w tej samej Kasie Mieszkaniowej Wnioskodawczyni ma do dnia dzisiejszego i gromadzi na nim środki na podstawie kolejnych aneksów do umowy, z tą różnicą, że nie dokonuje żadnych odliczeń w ramach ulg podatkowych.

W aneksie, zawartym w marcu 2011 r. Wnioskodawczyni rozszerzyła zakres potrzeb mieszkaniowych o kolejne cele. Zatem, w chwili obecnej w umowie o kredyt kontraktowy zaznaczone ma wszystkie punkty od 1-5 zapisane powyżej.

Obecnie, Wnioskodawczyni chciałaby zakończyć okres oszczędzania i wykorzystać zgromadzone środki pieniężne na cale mieszkaniowe.

Wnioskodawczyni mieszka w mieszkaniu spółdzielczym typu lokatorskiego od 1991 r. Zajmując to mieszkanie zapłaciła 10% kosztów budowy tytułem tak zwanego wkładu mieszkaniowego. Przez wszystkie następne lata spłacała raty oraz odsetki od kredytu, jaki na budowę budynku i mieszkania zaciągnęła Spółdzielnia Mieszkaniowa, do której należą (podstawa prawna: ustawa z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych oraz zmianie niektórych ustaw, Dz. U. Nr 5 z 1996 r. poz. 32, art. 7 ust. 2a).

Wnioskodawczyni spłaciła już cały kredyt i obecnie spłaca jedynie odsetki od tego kredytu.

Korzystając z pieniędzy zgromadzonych na koncie Kasy Mieszkaniowej, zamierza spłacić pozostałe odsetki od kredytu zaciągniętego przez Spółdzielnię Mieszkaniową i przekształcić mieszkanie typu lokatorskiego na mieszkanie własnościowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Wnioskodawczyni może spłacić pozostałe odsetki od kredytu zaciągniętego przez Spółdzielnię Mieszkaniową i przekształcić swoje mieszkanie typu lokatorskiego na mieszkanie własnościowe, korzystając z pieniędzy zgromadzonych na rachunku osobistym w Kasie Mieszkaniowej, nie tracąc przy tym prawa do ulgi podatkowej...

  • Czy prawidłowo postąpiła, korzystając z odliczeń do 2007 r. w ramach ulgi podatkowej...

  • Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone nr 2, natomiast wniosek w zakresie pytania oznaczonego nr 1 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

    Zdaniem Wnioskodawczyni, mogła dokonywać odliczeń od podatku kwot wpłacanych na ten sam rachunek tej samej kasy mieszkaniowej do 2007 r., tj. daty określonej na aneksie do umowy zawartym przed dniem 31 grudnia 2001 r., na podstawie prawa nabytego wcześniej, tzn. przed zakończeniem ulgi podatkowej.

    Wnioskodawczyni podaje, iż takie stanowisko wyraziła po zapoznaniu się z ustawą z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2001 r., Nr 134 poz. 1509). Artykuł 4 p. 3 - podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 r., nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuacje systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu, określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r., terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

    Wnioskodawczyni nie mam całkowitej pewności co do rozumienia czytanych przez Nią ustaw, dlatego zwraca się do Biura Krajowej Informacji Podatkowej o indywidualną interpretację podatkową stanu faktycznego, który opisała.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

    Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509), podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

    W świetle powyższego, prawo do odliczenia przysługuje jedynie do upływu, określonego w umowie o kredyt kontraktowy, terminu systematycznego gromadzenia oszczędności. Liczy się termin określony przed dniem 1 stycznia 2002 r., czyli albo termin zawarty w umowie pierwotnej, albo w aneksie podpisanym najpóźniej do dnia 31 grudnia 2001 r.

    Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.), przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową do przechowywania oszczędności i udzielenia po upływie tego okresu, z zastrzeżeniem art. 12 i 13, długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe.

    Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawczyni w marcu 1999 r. zawarła z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową umowę o kredyt kontraktowy (na okres 36 miesięcy). W umowie tej zobowiązała się do systematycznego gromadzenia oszczędności z przeznaczeniem ich na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych. Następnie, w grudniu 2001 r. zawarła aneks do umowy, który wydłużył czas oszczędzania do lutego 2007 r. Wnioskodawczyni podaje, iż ten sam rachunek w tej samej Kasie Mieszkaniowej ma do dnia dzisiejszego i gromadzi na nim środki na podstawie kolejnych aneksów do umowy, z tą różnicą, że nie dokonuje żadnych odliczeń w ramach ulg podatkowych. Obecnie, chciałaby zakończyć okres oszczędzania i wykorzystać zgromadzone środki pieniężne na cele mieszkaniowe. Korzystając z pieniędzy zgromadzonych na koncie Kasy Mieszkaniowej, Wnioskodawczyni zamierza spłacić pozostałe odsetki od kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową i przekształcić swoje mieszkanie typu lokatorskiego na mieszkanie własnościowe.

    Mając na uwadze przedstawione we wniosku informacje oraz powołane przepisy prawne, stwierdzić należy, iż prawo do skorzystania z ulgi podatkowej w stosunku do środków zgromadzonych w przedłużonym okresie oszczędzania przysługiwało Wnioskodawczyni do 2007 r., tj. do upływu terminu systematycznego gromadzenia oszczędności określonego w aneksie do umowy pierwotnej, zawartym przed dniem 31 grudnia 2001 r.

    Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

    Referencje

    IPTPB2/415-387/11-4/ASZ, interpretacja indywidualna

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF

    Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi