Temat interpretacji
Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do sporządzenia remanentu likwidacyjnego na dzień zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej, w związku z czym nie będzie również zobowiązany do uiszczenia 10% zryczałtowanego podatku od dochodu z remanentu likwidacyjnego. Wskazać jednakże należy, iż zgodnie z art. 24 ust. 3a Wnioskodawca zobowiązany będzie do sporządzenia wykazu składników majątku na dzień likwidacji działalności gospodarczej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27 stycznia 2011 r. (data wpływu 31 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku sporządzenia remanentu likwidacyjnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku sporządzenia remanentu likwidacyjnego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Do dnia 31.12.2010 r. wnioskodawca był wspólnikiem spółki jawnej, w której to zgodnie z zawartą umową wspólników posiadał 50% udziałów. Na podstawie umowy sporządzonej 31.12.2010 r. Wnioskodawca dokonał przeniesienia ogółu praw i obowiązków związanych z jego uczestnictwem w spółce jawnej, swojej żonie. Przeniesienie nastąpiło w drodze darowizny za zgodą drugiego wspólnika zapis w umowie spółki dopuszcza przeniesienie praw i obowiązków wspólnika na inna osobę. Spółka nadal funkcjonuje zajmując się dotychczasowym przedmiotem działalności.
Wnioskodawca nie otrzymał żadnego wynagrodzenia oraz zwrotu jakichkolwiek wkładów wniesionych do spółki w związku z przeniesieniem praw i obowiązków w spółce jawnej. w dniu 01.01.2011 r. Wnioskodawca przestał prowadzić działalność gospodarczą.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy w związku z zaistniałą sytuacją Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłacenia 10% zryczałtowanego podatku dochodowego z remanentu likwidacyjnego...
Zdaniem Wnioskodawcy nie ma on obowiązku zapłaty 10% podatku dochodowego z remanentu likwidacyjnego, bowiem w dniu 01.01.2011 r. nastąpiła zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która zmieniała zasady ustalania dochodu w przypadku likwidacji działalności gospodarczej poprzez uchylenie art. 24 ust. 3 i uchylenie art. 44 ust. 4.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
W myśl art. 10 § 1 ustawy z dnia z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi. Natomiast w myśl art. 10 § 2 ww. ustawy, ogół praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej może być przeniesiony na inną osobę tylko po uzyskaniu pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
Zbycie ogółu praw i obowiązków w Spółce jawnej, w sytuacji gdy podatnik nie będzie podejmował nowej działalności gospodarczej, wiąże się z całkowitym wygaśnięciem u niego źródła przychodów z tego tytułu, a dla celów podatku dochodowego zdarzenie takie uznaje się za likwidację jednego ze źródeł przychodu, tj. działalności gospodarczej przez tego podatnika.
Jeśli zatem Wnioskodawca po przeniesieniu ogółu praw i obowiązków nie będzie kontynuował działalności, ani w ramach innej spółki osobowej ani samodzielnie, to przeniesienie (zbycie) ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej będzie dla niego równoznaczne z wygaśnięciem źródła przychodu jakim jest działalność gospodarcza i to niezależnie od tego czy ww. czynność prawna będzie miała charakter odpłatny, czy też nieodpłatny.
Stosownie do zapisu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Może ona polegać zarówno na przesunięciu do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych formach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych, o czym stanowi art. 1 tej ustawy. Natomiast zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w dniu 31.12.2010 r. przekazał żonie w darowiźnie ogół praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej za zgodą drugiego wspólnika. Wnioskodawca po dokonaniu przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w dniu 01.01.2011 r. zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej.
W przypadku darowizny, tj. jak wskazano świadczenia nieodpłatnego, po stronie darczyńcy nie powstaje dochód. Darczyńca nie otrzymuje bowiem żadnych wartości pieniężnych, ani przysporzenia majątkowego. Darowizna ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie skutkuje więc dla darczyńcy obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednakże z darowizną ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej mogą się wiązać przewidziane ustawą obowiązki podatnika związane z likwidacją jego działalności gospodarczej.
Od 1 stycznia 2011 r. podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów w tym będący wspólnikiem spółki nieposiadającej osobowości prawnej, likwidując działalność nie jest zobowiązany do zapłaty 10% zryczałtowanego podatku od dochodu z remanentu likwidacyjnego. jest to wynikiem uchylenia art. 44 ust. 4 poprzez nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 25 listopada 2010 r. (Dz. U. Nr 226, poz. 1478). Razem z tym przepisem został uchylony art. 24 ust. 3 omawianej ustawy, który wykazywał sposób ustalenia dochodu z remanentu likwidacyjnego.
Fakt zniesienia opodatkowania remanentu sporządzanego na dzień likwidacji nie oznacza automatycznie, że podatnik nie musi robić tego spisu. Nowelizacja ustawy z mocą od 1 stycznia 2011 r. wprowadziła natomiast w art. 24 ww. ustawy nowe jego ustępy (3a-3e), wśród których dla kontekstu likwidacyjnego kluczowe znaczenie ma nowy ust. 3a.
Zgodnie z art. 24 ust. 3a w razie likwidacji działalności gospodarczej, w tym także w formie spółki niebędącej osobą prawną, lub wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną, sporządza się wykaz składników majątku na dzień likwidacji działalności gospodarczej lub na dzień wystąpienia wspólnika z takiej spółki. Wykaz powinien zawierać co najmniej następujące dane: liczbę porządkową, określenie (nazwę) składnika majątku, datę nabycia składnika majątku, kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku oraz kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów, wartość początkową, metodę amortyzacji, sumę odpisów amortyzacyjnych oraz wysokość wypłaconych środków pieniężnych należnych wspólnikom z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną na dzień wystąpienia lub likwidacji.
Reasumując mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do sporządzenia remanentu likwidacyjnego na dzień zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej, w związku z czym nie będzie również zobowiązany do uiszczenia 10% zryczałtowanego podatku od dochodu z remanentu likwidacyjnego. Wskazać jednakże należy, iż zgodnie z art. 24 ust. 3a Wnioskodawca zobowiązany będzie do sporządzenia wykazu składników majątku na dzień likwidacji działalności gospodarczej.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie