Temat interpretacji
Czy przejmując towar handlowy do swojej firmy Wspólnicy Spółki cywilnej będą musieli zapłacić podatek dochodowy od przekazanego towaru (remanent likwidacyjny)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 6 maja 2011 r. (data wpływu 9 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekazania towarów handlowych z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej (w związku z jej likwidacją) do działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie przez jednego ze Wspólników tej spółki jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 maja 2011 r. do Izby Skarbowej w Katowicach Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekazania towarów handlowych z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej (w związku z jej likwidacją) do działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie przez jednego ze Wspólników tej spółki.
Pismem z dnia 17 maja 2011 r. Nr IBPBI/1/415-480/11/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku - Białej na podstawie art. 170 § 1 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) przekazał ww. wniosek, celem załatwienia zgodnie z właściwością przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim (data wpływu 20 maja 2011 r.)
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca wraz z mamą prowadzi spółkę cywilną w zakresie handlu artykułami przemysłowymi "1000 drobiazgów". W spółce tej Wnioskodawca posiada 98% udziałów, a mama 2%. W ostatnim czasie, ze względu na stan zdrowia mamy prowadzeniem działalności Wnioskodawca zajmuje się sam. Spółka rozlicza się na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Cała sprzedaż ewidencjonowana jest przy pomocy kasy fiskalnej.
Biorąc pod uwagę stan zdrowia mamy oraz fakt, że twór "spółka cywilna" ma nie istnieć w prawie polskim, Wnioskodawca chciałby przejąć w całości spółkę ze wszystkimi zobowiązaniami i należnościami do działalności gospodarczej prowadzonej na własne imię i nazwisko. Przejmując spółkę Wnioskodawca przejmie też w całości towar handlowy na łączną kwotę ok. 60.000,00 zł.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy przejmując towar handlowy do swojej firmy Wspólnicy spółki cywilnej będą musieli zapłacić podatek dochodowy od przekazanego towaru (remanent likwidacyjny)...
Zdaniem Wnioskodawcy, od przekazanego towaru przez spółkę do własnej działalności jednego ze wspólników (który posiada 98% udziałów), Wspólnicy nie będą musieli zapłacić żadnego podatku dochodowego, ponieważ towar ten w dalszym ciągu będzie znajdował się w obrocie gospodarczym, będzie sprzedany i odprowadzony podatek dochodowy przez Wspólnika przejmującego w momencie sprzedaży, co potwierdza art. 24 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Na gruncie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych są poszczególni wspólnicy spółki cywilnej, bowiem spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku dochodowego.
Zgodnie, bowiem z art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 (...)
Zgodnie z tą zasadą, dochody z udziału w spółce cywilnej opodatkowuje się osobno u każdej osoby w stosunku do jej udziałów.
Analizując skutki podatkowe przekazania towarów handlowych ze spółki cywilnej (w związku z jej likwidacją) do działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie przez jednego ze wspólników tej spółki, którym jest Wnioskodawca, należy mieć na uwadze, że z dniem 1 stycznia 2011 r. znowelizowana została ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiany dokonane zostały ustawą z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478 ze zm.).
W związku z tym, że we wniosku wskazano, iż dotyczy on zdarzenia przyszłego, rozpatrując wniosek należy dokonać interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r.
Ponadto wskazać należy, iż nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uchylony został art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczący opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodu z remanentu likwidacyjnego.
Dodany natomiast został - przez art. 1 pkt 16 lit. b) ustawy zmieniającej - przepis art. 24 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynika z niego, iż w razie likwidacji działalności gospodarczej, w tym także w formie spółki niebędącej osobą prawną, lub wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną, sporządza się wykaz składników majątku na dzień likwidacji działalności gospodarczej lub na dzień wystąpienia wspólnika z takiej spółki. Wykaz powinien zawierać co najmniej następujące dane: liczbę porządkową, określenie (nazwę) składnika majątku, datę nabycia składnika majątku, kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku oraz kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów, wartość początkową, metodę amortyzacji, sumę odpisów amortyzacyjnych oraz wysokość wypłaconych środków pieniężnych należnych wspólnikom z tytułu udziału w spółce niebędącej osobą prawną na dzień wystąpienia lub likwidacji.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest wspólnikiem dwuosobowej spółki cywilnej. Spółka zostanie zlikwidowana, a cały majątek przejmie jeden ze Wspólników.
Zatem, biorąc pod uwagę nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dnia 1 stycznia 2011 r., w przypadku likwidacji spółki niebędącej osobą prawną poprzez wystąpienie jednego ze wspólników tej spółki niebędącej osobą prawną, na wspólniku kontynuującym prowadzenie działalności gospodarczej w indywidualnej formie, nie ciąży obowiązek ustalania i uiszczania zobowiązania podatkowego od dochodu z remanentu.
Wskazać jednak należy, że niezależnie od powyższego, zgodnie z powołanym art. 24 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca obowiązany jest sporządzić wykaz składników majątku na dzień likwidacji spółki.
Reasumując, mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, oraz powołane przepisy prawne, stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe, jednakże nie z powodów jakie wskazał, ale na skutek powołanej powyżej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem zarówno w sytuacji, kiedy Wnioskodawca będzie dalej prowadził działalność gospodarczą, czy też nie, obowiązek uiszczenia zryczałtowanego podatku od dochodu z remanentu nie wystąpi, albowiem aktualne brzmienie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych takiego obowiązku nie przewiduje.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi