Temat interpretacji
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki komandytowej aportu w postaci udziału w nieruchomości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, reprezentowanego przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 25 sierpnia 2010 r. (data wpływu 2 listopada 2010 r.), uzupełnionym w dniach 21 stycznia 2011 r. i 25 stycznia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki komandytowej aportu w postaci udziału w nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki komandytowej aportu w postaci udziału w nieruchomości, ustalenia wartości początkowej gruntu i budynku oraz kosztów uzyskania przychodów.
Z uwagi na fakt, iż przedmiotowy wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14f § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 11 stycznia 2011 r. nr ILPB1/415-1243/10-2/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku.
Wezwanie wysłano w dniu 11 stycznia 2011 r. (skutecznie doręczono w dniu 13 stycznia 2011 r.), natomiast w dniach 21 stycznia 2011 r. i 25 stycznia 2011 r. Zainteresowany uzupełnił ww. wniosek.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca razem z drugą osobą fizyczną jest współwłaścicielem nieruchomości zabudowanej (dalej zwanej w skrócie Nieruchomością), współwłasność której ma charakter ułamkowy. Udział, jaki przysługuje Wnioskodawcy w Nieruchomości (dalej zwany w skrócie Udziałem), wynosi 1/2 części. Udział nabywany był bez żadnego konkretnego zamiaru co do jego przeznaczenia, w tym bez zamiaru jego wykorzystywania w działalności gospodarczej.
Nieruchomość zabudowana jest budynkiem o charakterze mieszkalnym i użytkowym. Znajdujące się w budynku lokale zajmowane są przez lokatorów i podmioty gospodarcze na podstawie umów cywilnoprawnych (umów najmu).
Korzystanie z Nieruchomości sprowadza się do wynajmowania znajdujących się w niej lokali na rzecz osób trzecich wspólnie z drugim współwłaścicielem. Najem ten jest realizowany poza działalnością gospodarczą, a przychody z niego uzyskiwane kwalifikowane są jako przychody z najmu, tj. jako przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W najbliższym czasie Wnioskodawca zamierza przysługujący Mu udział w Nieruchomości wnieść tytułem aportu do spółki komandytowej, której będzie wspólnikiem, na pokrycie w niej wkładu. Dokładnie takiej samej operacji zamierza dokonać drugi współwłaściciel Nieruchomości, który również zostanie w ten sposób wspólnikiem w tej samej spółce komandytowej.
Po aporcie do spółki komandytowej nie zmieni się sposób korzystania z Nieruchomości, w której udziały zostaną wniesione przez Wnioskodawcę i drugiego współwłaściciela. Będzie ona w dalszym ciągu wynajmowana, z tym że oczywiście przez spółkę komandytową w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Grunt, a także budynek będący częścią składową Nieruchomości, zostaną - w związku z ich wykorzystywaniem do działalności spółki - uznane za środki trwałe, z których to środków trwałych oczywiście tylko budynek będzie podlegać amortyzacji.
Nie można wykluczyć, że spółka komandytowa w przyszłości dokona zbycia udziałów w Nieruchomości wniesionych do niej przez Wnioskodawcę i drugiego współwłaściciela albo zbycia lokali związanych z tymi udziałami - gdyby doszło do zniesienia współwłasności budynku (do podziału budynku na lokale stanowiące odrębne własności).
W związku z powyższym zadano następujące pytanie
w zakresie skutków podatkowych wniesienia do spółki komandytowej aportu w postaci udziału w nieruchomości.
Czy wniesienie przez Wnioskodawcę przysługującego Mu udziału w Nieruchomości tytułem aportu do spółki komandytowej, której będzie wspólnikiem, będzie skutkowało powstaniem dla Niego przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych...
Zdaniem Wnioskodawcy, Jego stanowisko jest tożsame ze stanowiskami wyrażonymi w następujących interpretacjach indywidualnych: z dnia 1 września 2009 r. nr IPPBI/415-465/09-4/MT, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego w imieniu Ministra Finansów oraz z dnia 30 kwietnia 2009 r. nr ILPB1/415-214/09-2/IM, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego w imieniu Ministra Finansów, tj. że wniesienie przez Wnioskodawcę przysługującego Mu udziału w Nieruchomości tytułem aportu do spółki komandytowej, której będzie wspólnikiem, nie będzie skutkowało powstaniem dla Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Jednak, w myśl art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości jest wyłączone ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, obejmującego odpłatne zbycie rzeczy i praw.
Jednocześnie wykluczone jest w omawianym zakresie stosowanie art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, z uwagi na fakt, że udział w Nieruchomości nie jest w żaden sposób wykorzystywany w działalności gospodarczej, a lokale związane z tym najmem są wynajmowana w ramach prywatnego najmu przynoszącego przychody zaliczane do przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Poza powyższymi kwestiami na marginesie należy podkreślić, iż wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej nie stanowi także źródła przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na mocy którego za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, gdyż przepis ten dotyczy wyłącznie wnoszenia wkładu niepieniężnego do spółek posiadających osobowość prawną albo wkładów do spółdzielni. Natomiast na podstawie art. 41 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych, za spółki kapitałowe mające osobowość prawną uznaje się spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkę akcyjną. Przepis ten nie ma zastosowania do wkładu niepieniężnego wnoszonego do spółki osobowej do której jest zaliczana również spółka komandytowa.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 102 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka komandytowa jest spółką osobową, mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.
Stosownie do art. 8 § 1 ww. ustawy, spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.
Wniesienie do spółki osobowej wkładu niepieniężnego powoduje przeniesienie własności rzeczy lub prawa będącego przedmiotem wkładu na spółkę. Na mocy art. 50 Kodeksu spółek handlowych, wnoszący wkład otrzymuje udział kapitałowy, równy wartości wkładu określonej w umowie spółki, który stanowi podstawę do określenia praw lub obowiązków wspólnika. Zatem z punktu widzenia prawa cywilnego dochodzi do odpłatnego zbycia rzeczy lub prawa.
Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust 2:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamian.
Zgodnie ze zmienionym od dnia 1 stycznia 2011 r. - na mocy ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478) - art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki mającej osobowość prawną lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
Wyłączenie zawarte w powyższym przepisie ma zastosowanie jedynie w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółek kapitałowych, nie dotyczy zaś wniesienia przedmiotowego aportu do spółek osobowych. W konsekwencji, jedynie wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółki kapitałowej jest wyłączone ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, obejmującego odpłatne zbycie rzeczy i praw.
Zgodnie z dodanym od dnia 1 stycznia 2011 r. - na mocy ww. ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. - w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 21 ust. 1 pkt 50b, wolne od podatku dochodowego są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.
Stosownie do treści art. 5a pkt 24 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.
W rezultacie, w stosunku do przychodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2011 r. z tytułu wniesienia aportu w formie nieruchomości do spółki osobowej przez osobę fizyczną, zastosowanie będzie miało zwolnienie wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 50b cyt. ustawy, a wobec tego przychód ten nie będzie podlegał opodatkowaniu u osoby fizycznej wnoszącej taki wkład.
Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, że wniesienie przez Wnioskodawcę przysługującego Mu udziału w Nieruchomości tytułem aportu do spółki komandytowej, której będzie wspólnikiem - zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie będzie skutkowało powstaniem po stronie Zainteresowanego przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe, jednakże nie z powodów jakie wskazał Wnioskodawca, bowiem przychód z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki osobowej będzie zwolniony z opodatkowania na podstawie ww. art. 21 ust. 1 pkt 50b powołanej ustawy.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie tut. Organ informuje, iż rozstrzygnięcie w zakresie ustalenia wartości początkowej gruntu i budynku zawarto w interpretacji indywidualnej z dnia 2 lutego 2011 r. nr ILPB1/415-1243/10-5/AP, natomiast w zakresie kosztów uzyskania przychodów w dniu 2 lutego 2011 r. wydano postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia nr ILPB1/415-1243/10-6/AP.
W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę pism organów podatkowych tut. Organ informuje, iż wydane one zostały w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania w przedmiotowej sprawie.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Referencje
ILPB1/415-1243/10-5/AP, interpretacja indywidualna
ILPB1/415-214/09-2/IM, interpretacja indywidualna
IPPB1/415-464/09-4/MT, interpretacja indywidualna
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu