Temat interpretacji
opodatkowania dochodu uzyskanego w 2010r. z tytułu zbycia w celu umorzenia udziałów w sp. z o.o. nabytych w drodze darowizny.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2010r. (data wpływu do tut. Biura 22 grudnia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu opodatkowania dochodu uzyskanego w 2010r. z tytułu zbycia w celu umorzenia udziałów w spółce z o.o. nabytych w drodze darowizny - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 grudnia 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu opodatkowania dochodu uzyskanego w 2010r. z tytułu zbycia w celu umorzenia udziałów w spółce z o.o. nabytych w drodze darowizny.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
W bieżącym roku podatkowym wnioskodawca zawarł z ojcem umowę darowizny, w wyniku której otrzymał udziały w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (darowiznę udziałów w spółce). W grudniu 2010r. wnioskodawca wystąpił do spółki z wnioskiem o umorzenie otrzymanych w drodze darowizny udziałów z czystego zysku i uzyskał zgodę od pozostałych udziałowców spółki na dokonanie umorzenia, co zostało potwierdzone uchwałą zgromadzenia wspólników. Ponadto, wnioskodawca posiada informację o rynkowej wartości udziałów z dnia otrzymania darowizny.
Spółka, jako płatnik zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych, celem prawidłowego ustalenia dochodu wnioskodawcy z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów) zażądała od wnioskodawcy podania prawidłowej wartości umarzanych udziałów stanowiącej koszt uzyskania tego przychodu.
Zgodnie z uchwałą zgromadzenia wspólników o umorzeniu udziałów z grudnia 2010r. wnioskodawcy należy się ustalone wynagrodzenie za dobrowolnie umorzone udziały na rzecz spółki. Wnioskodawca ma obawy, czy całość wynagrodzenia zostanie wypłacona w miesiącu grudniu, tj. roku podatkowym 2010. W związku z tym, powstaje wątpliwość odnośnie prawidłowego ustalenia momentu powstania przychodu z kapitałów pieniężnych (umorzenia udziałów).
W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:
Czy w przypadku zbycia przez wnioskodawcę udziałów w spółce w celu umorzenia, nabytych w drodze darowizny i otrzymaniu zapłaty w 2010r. uzyskany przychód z tytułu wynagrodzenia może zostać pomniejszony o koszt w wysokości wartości rynkowej umarzanych udziałów z dnia darowizny na podstawie art. 24 ust. 5d ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych...(pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
Zdaniem wnioskodawcy, w przypadku zbycia udziałów w celu umorzenia, nabytych w drodze darowizny, uzyskany przychód z tytułu należnego wynagrodzenia pomniejsza się o koszt w wysokości wartości rynkowej umarzanych udziałów z dnia darowizny, na podstawie art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 1 i pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z umorzenia udziałów (akcji) i z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów. Ustalenie dochodu z tego tytułu powinno mieć miejsce w oparciu o art. 24 ust. 5d ww. ustawy, zgodnie z którym dochodem z umorzenia udziałów w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy. Jednakże, jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości udziałów z dnia nabycia spadku lub darowizny (zdanie drugie art. 24 ust. 5d ustawy).
Przedmiotowe zbycie udziałów za wynagrodzeniem na rzecz spółki celem ich umorzenia odbywa się w ramach tzw. dobrowolnego umorzenia, określonego w art. 199 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Ponadto art. 24 ust. 5d ustawy nie zawiera zastrzeżenia, iż nie ma on zastosowania do wszelkich sposobów umorzenia udziałów lub akcji. Przepis nie zawiera wyrażenia, iż odnosi się do umorzenia przymusowego lub automatycznego, a nie obejmuje umorzenia dobrowolnego udziałów, albo odwrotnie. Ustawodawca posłużył się w tym przepisie ogólnym wyrażeniem dochód z umorzenia udziałów lub akcji", a więc przepis ten obejmuje wszystkie sposoby umorzenia. Należy także zauważyć, że na gruncie art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przedmiotem opodatkowania są przysporzenia wspólnika otrzymane od spółki kapitałowej w związku z udziałem w jej zyskach. Tylko takie bowiem kwoty mogą stanowić dochód udziałowca. Przedmiotem opodatkowania z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest dochód, nigdy zaś kapitał wspólnika. Innymi słowy, podatek dochodowy pobierany jest wyłącznie od przyrostu danej masy majątkowej, który wyraża się w dochodzie z tej masy (nadwyżce przychodów nad kosztami).
Zatem ustalenie dochodu podatnika powinno nastąpić w oparciu o art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w każdym przypadku umorzenia udziałów, także w przypadku dobrowolnego umorzenia, celem odliczenia od podstawy opodatkowania kapitału wspólnika i pozostawienia do opodatkowania tylko nadwyżki ponad ten kapitał, czyli kwoty faktycznie otrzymanego dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stanowiąc, że zryczałtowany podatek od przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się bez pomniejszania przychodów o koszty uzyskania, w art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca zastrzegł kilka wyjątków, w zakresie których normy tej nie stosuje się. Przepis art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi bowiem, że zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1,2 i 4, ust. 5a i 5d. W rezultacie, przychód podlegający omawianemu podatkowi zryczałtowanemu podlega pomniejszeniu o koszty uzyskania wskazane w art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych również w przypadku przychodów z tytułu zbycia udziałów na rzecz spółki w celu umorzenia.
Odnosząc powyższe do sytuacji wnioskodawcy stwierdzić należy, że w sytuacji umorzenia objętych na mocy umowy darowizny udziałów będzie on uprawniony do obniżenia przychodu z tego tytułu (a więc kwoty należnej od spółki za umarzane udziały) o wartość rynkową umarzanych udziałów obowiązującą na dzień otrzymania darowizny.
Na poparcie swego stanowiska wnioskodawca przytacza liczne interpretacje indywidualne:
- z dnia 08 października 2010r. Znak: ITPB1/415-713/10/WM,
- z dnia 30 marca 2009r., Znak: ILPB2/415-28/09-3/ES,
- z dnia 25 września 2009r., Znak: ILPB1/415-795/09-2/AMN,
- z dnia 26 maja 2010r., Znak: IPPB2/415-187/10-2/MR,
- z dnia 02 grudnia 2009r., Znak: IPPB4/415-620/09-2/MP,
- z dnia 25 sierpnia 2009r., Znak: IPPB2/415-391/09-4/AS,
- z dnia 02 czerwca 2009r., Znak: IPPB2/415-216/09-2/MK.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy w zakresie dotyczącym sposobu opodatkowania dochodu uzyskanego w 2010r. z tytułu zbycia w celu umorzenia udziałów w spółce z o.o. nabytych w drodze darowizny (tj. pytania oznaczonego we wniosku nr 1). W zakresie ustalenia momentu uzyskania przychodu w przypadku ratalnej zapłaty wynagrodzenia rozłożonej na lata 2010-2011 z tytułu zbycia w celu umorzenia udziałów w sp. z o.o. (tj. pytania oznaczonego we wniosku nr 2) została wydana odrębna interpretacja.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe.
Katalog przychodów należących do kapitałów pieniężnych wymieniony został w art. 17 wyżej powołanej ustawy, w myśl którego, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się, m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni (17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy).
Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych stosownie do art. 24 ust. 5 pkt 2 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010r., jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).
Stosownie do art. 24 ust. 5d ww. ustawy dochodem z umorzenia udziałów w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.
Należy zaznaczyć, że w świetle art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010r., zryczałtowany podatek dochodowy m.in. od dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, w tym od dochodu z odpłatnego zbycia udziałów w celu umorzenia pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1, 2 i 4, ust. 5a i 5d.
Zastrzeżenie zawarte w tym przepisie oznacza, że w określonych sytuacjach opodatkowaniu podlega dochód ustalony dokładnie według zasad przewidzianych w art. 24 ust. 5 pkt 1, 2 i 4, ust. 5a i 5d ww. ustawy.
Na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.
Dochodem ze zbycia w celu umorzenia udziałów w spółce z o.o. jest zatem różnica pomiędzy kwotą uzyskanego przychodu a kosztami uzyskania przychodu. W przypadku umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny, koszty uzyskania przychodów ustala się do wysokości wartości przedmiotu darowizny z dnia jej nabycia. Należy przyjąć, że wartość tę ustala się zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2009r. Nr 93, poz. 768 ze zm.). Zatem koszty uzyskania przychodu należy ustalić w wysokości nie wyższej niż wartość rynkowa umorzonych udziałów z dnia otrzymania darowizny.
Zobowiązanym do pobrania zryczałtowanego podatku z tego tytułu jest spółka, która występuje w roli płatnika. Stosownie bowiem do zapisu art. 41 ust. 4 ww. ustawy, płatnik jest obowiązany pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4-5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.
Reasumując, stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe, ponieważ przychód uzyskany w 2010r. z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów może zostać pomniejszony o koszt uzyskania przychodu w wysokości wartości rynkowej umarzanych udziałów z dnia nabycia darowizny.
W odniesieniu do powołanych przez wnioskodawcę interpretacji Ministra Finansów, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach