Czy umowa darowizny lokalu zakupionego przez córkę wnioskodawczyni w ramach realizacji celów mieszkaniowych nie spowoduje utraty ulgi z tytułu dokonan... - Interpretacja - IBPBII/2/415-1342/10/HS

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 15.03.2011, sygn. IBPBII/2/415-1342/10/HS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Czy umowa darowizny lokalu zakupionego przez córkę wnioskodawczyni w ramach realizacji celów mieszkaniowych nie spowoduje utraty ulgi z tytułu dokonanych odliczeń w latach ubiegłych przez wnioskodawczynię?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 07 grudnia 2010r. (data wpływu do tut. Biura 15 grudnia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi podatkowej z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 grudnia 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi podatkowej z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni systematycznie gromadziła oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową. Kwoty gromadzonych oszczędności, po uwzględnieniu ograniczeń ustawowych, odliczała od podatku w tych latach. W październiku 2005r. przeniosła uprawnienia do rachunku na córkę. W dniu 16 listopada 2005r. została zrealizowana przez bank dyspozycja wycofania oszczędności po zakończeniu okresu umownego z rachunku oszczędnościowo-kredytowego. Wycofane przez córkę środki pieniężne zostały przeznaczone na zakup lokalu mieszkalnego, zgodnie z celami systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej. Lokal córka nabyła w dniu 05 grudnia 2005r. aktem notarialnym z dnia 05 grudnia 2005r. Obecnie córka zamierza przekazać nieodpłatnie w drodze umowy darowizny swojej siostrze oraz matce (wnioskodawczyni) powyższy lokal mieszkalny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy umowa darowizny dotycząca tego lokalu nie spowoduje utraty ulgi z tytułu dokonanych odliczeń w latach ubiegłych przez wnioskodawczynię (matkę)...

Zdaniem wnioskodawczyni, nie dojdzie do utraty prawa do ulgi, gdyż nie zaszły okoliczności określone w art. 27a ust. 13 pkt 5 wskazujące na jej utratę. Podatniczka przeniosła uprawnienia z rachunku w ramach warunku dopuszczonego w ustawie. Córka zaś nabyła lokal mieszkalny do końca roku, w którym umowa o kredyt kontraktowy wygasła, realizując cele kasy mieszkaniowej. Późniejsza darowizna powyższego lokalu pozostaje bez wpływu na dokonanie odliczenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 poz. 1509 ze zm.) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002r. nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 51 poz. 307 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

W świetle powyższego, prawo do odliczeń od podatku na zasadach praw nabytych przysługuje wyłącznie tym podatnikom, którzy będąc posiadaczem rachunku oszczędnościowo-kredytowego w banku prowadzącym kasę mieszkaniową pierwszych wpłat na ten rachunek dokonali przez 1 stycznia 2002r.

Jednocześnie stosownie do postanowień art. 6 ww. ustawy zmieniającej moc obowiązującą zachował art. 27a ust. 13 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r.

Zgodnie z art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej, a następnie:

  1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
  2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
  3. po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
  4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
  5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych,

-do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Zatem, na podstawie art. 27a ust. 13 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z ww. art. 6 cesja przez podatnika uprawnień do rachunku oszczędnościowo kredytowego na rzecz własnego dziecka nie spowoduje konsekwencji podatkowych w postaci obowiązku doliczenia kwoty uprzednio odliczonej od dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym nastąpiło to przeniesienie.

Przejęcie przez dziecko praw do rachunku w kasie mieszkaniowej nie jest jednak dla niego podatkowo obojętne. W świetle art. 27 ust. 13 pkt 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym przed dnie 01 stycznia 2002r., obowiązek zwrotu ulgi podatkowej ciąży również na dziecku, które prawa do rachunku oszczędnościowo-kredytowego przejęło po rodzicu jeżeli dziecko nie wydatkowało kwot zgromadzonych na tym rachunku zgodnie z celami systematycznego oszczędzania lub wycofało oszczędności z kasy mieszkaniowej przed upływem okresu systematycznego oszczędzania. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy dziecko w związku z kontynuacją wpłat na scedowany na nie rachunek korzystało lub nie korzystało z odliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych. Stąd w każdym przypadku, gdy podatnik korzystał z odliczeń z tytułu wpłat na rachunek oszczędnościowo-kredytowy prowadzony przez kasę mieszkaniową, a następnie prawa i obowiązki tego rachunku zostały przeniesione na rzecz dziecka własnego lub przysposobionego, obowiązki wynikające z posiadania takiego rachunku przechodzą na dziecko. Dlatego nawet gdy dziecko w związku z kontynuacją wpłat na ten rachunek nie korzystało z odliczeń w podatku dochodowym, to aby nie wystąpiła utrata prawa do ulgi podatkowej, jest zobowiązane wydatkować środki zgromadzone na tym rachunku zgodnie z celami systematycznego oszczędzania. W przeciwnym wypadku musi doliczyć w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym kwoty faktycznie odliczone przez rodzica (a gdy i ono korzystało z odliczeń - kwoty faktycznie odliczone przez siebie jak i przez rodzica).

Powyższe oznacza równocześnie, że po dokonaniu cesji uprawnień do rachunku na rzecz córki, to córka wnioskodawczyni przejmując obowiązki wynikające z posiadania takiego rachunku przyjmuje na siebie ryzyko zwrotu ulgi z tytułu odliczeń także tych dokonanych przez matkę. Wynika z tego, że wszelkie działania córki pozostają już bez wpływu na sytuację podatkową matki. Wnioskodawczyni jako matka nie jest zatem od chwili prawidłowo dokonanej cesji uprawnień do rachunku zagrożona obowiązkiem zwrotu ulgi. Ewentualny zwrot ulgi odliczonej przez matkę spoczywałby wyłącznie na córce. Stąd darowizna lokalu mieszkalnego jakiej zamierza dokonać córka wnioskodawczyni nie będzie dla wnioskodawczyni rodziła żadnego skutku związanego z utratą przez wnioskodawczynię ulgi z tytułu dokonanych przez nią odliczeń.

Stanowisko wnioskodawczyni uznaje się za prawidłowe.

Nadmienić należy, iż pisemne interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z treści przepisów art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej. Oznacza to, że niniejsza interpretacja wydana została wyłącznie dla wnioskodawczyni. Córka wnioskodawczyni chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinna wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie i uiścić stosowną opłatę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach