Temat interpretacji
Czy sprzedaż działki rolnej wraz z domem i stodołą podlega opodatkowaniu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2012 r. (data wpływu 10 grudnia 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 11 lutego 2013 r. (data wpływu 15 grudnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 grudnia 2012 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 15 lutego 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W dniu 11 września 1990 r. został zawarty akt notarialny, na podstawie którego rodzice przekazali po 1/3 gospodarstwa rolnego na rzecz Wnioskodawcy oraz jego braci, tj. S. S. i J. S.
W dniu 11 lipca 1997 r. Wnioskodawca zawarł akt notarialny, w wyniku którego otrzymał w drodze darowizny od swojego brata J. S. 1/3 jego gospodarstwa. Wnioskodawca stał się właścicielem 2/3 gospodarstwa, które synom przekazali rodzice.
W dniu 25 lipca 1997 r. na podstawie aktu notarialnego rodzice przekazali Wnioskodawcy zabudowaną nieruchomość, która powiększyła Jego gospodarstwo. W skład nieruchomości wchodził dom, obora, dwie stodoły i działka o powierzchni 43 ary.
W dniu 28 listopada 2012 r. na podstawie aktu notarialnego Wnioskodawca sprzedał tę działkę wraz z domem i stodołą. W wyniku zmian oznaczeń geodezyjnych działka ta pierwotnie miała nr Y, a przy sprzedaży nr Z.
W dniu 19 września 2008 r. została sporządzona w formie aktu notarialnego umowa o zniesieniu współwłasności z bratem Wnioskodawcy S. S.
W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał. że przedmiotem sprzedaży była wyłącznie nieruchomość otrzymana od rodziców, było to siedlisko zabudowane domem i stodołą. W skład nieruchomości nie wchodziły inne zabudowania.
Sprzedana nieruchomość w sposób ciągły, do dnia sprzedaży, wchodziła w skład gospodarstwa Wnioskodawcy. W ewidencji gruntów działka jest określona jako grunty orne -R oraz grunty rolne zabudowane B-R. W dniu sporządzania aktu notarialnego nabywca przedstawił zaświadczenie o posiadaniu gospodarstwa rolnego, a nieruchomość nabył w celu powiększenia tego gospodarstwa. W sprzedanej nieruchomości Wnioskodawca był zameldowany od 2000 r. do dnia zawarcia aktu notarialnego.
Wobec powyższego zadano następujące pytanie.
Czy sprzedaż działki rolnej wraz z domem i stodołą podlega opodatkowaniu...
Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę wszystkie przedstawione fakty, transakcja ta nie podlega opodatkowaniu.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- innych rzeczy
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Zatem, odpłatne zbycie nieruchomości lub ww. praw majątkowych nie rodzi skutków podatkowych, jeżeli dokonane zostało po upływie 5 licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej
Z analizy stanu faktycznego, opisanego we wniosku wynika, iż w dniu 25 lipca 1997 r., Wnioskodawca nabył od rodziców nieruchomość stanowiącą działkę o powierzchni 43 ary, na której posadowiony był dom, obora oraz dwie stodoły. W dniu 28 listopada 2012 r. na podstawie aktu notarialnego Wnioskodawca sprzedał tę działkę wraz z domem i stodołą.
Ponieważ prawo własności ww. nieruchomości Wnioskodawca nabył w 1997 r., natomiast odpłatnego jej zbycia dokonał w 2012 r., należy stwierdzić, iż od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie do daty zbycia upłynęło ponad pięć lat. Sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie stanowi zatem źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i tym samym nie skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego.
Ponieważ do wniosku Wnioskodawca dołączył akty notarialne dokumentujące fakty w nim opisane, należy zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawcę i Jego stanowiskiem.
Jeżeli zatem przedstawiony stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, to wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 2 MB
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy