Czy przekształcenie Sp. z o.o. w S.K.A. spowoduje dla Wnioskodawcy powstanie przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od... - Interpretacja - IPPB1/4511-91/16-2/MM

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 25.02.2016, sygn. IPPB1/4511-91/16-2/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Czy przekształcenie Sp. z o.o. w S.K.A. spowoduje dla Wnioskodawcy powstanie przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie Ustawy o PIT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 28 stycznia 2016 r. (data wpływu 28 stycznia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytowo-akcyjną jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytowo-akcyjną.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym (dalej: Wnioskodawca). Wnioskodawca jest obecnie wspólnikiem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością posiadającej siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, będącej polskim rezydentem podatkowym (dalej: Sp. z o.o.). W przyszłości, zgromadzenie wspólników Sp. z o.o. może podjąć uchwałę o przekształceniu Sp. z o.o. w spółkę komandytowo-akcyjną (dalej: S.K.A.). W ramach przekształcenia Sp. z o.o. w S.K.A. (dalej: Przekształcenie), Wnioskodawca zostanie wspólnikiem w S.K.A., która będzie posiadała siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. S.K.A. będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Na moment Przekształcenia w bilansie Sp. z o.o. będą występowały: (i) niepodzielone zyski oraz (ii) zyski przekazane na inne kapitały niż kapitał zakładowy (łącznie dalej: Niepodzielone zyski).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy przekształcenie Sp. z o.o. w S.K.A. spowoduje dla Wnioskodawcy powstanie przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie Ustawy o PIT...

Zdaniem Wnioskodawcy, przekształcenie Sp. z o.o. w S.K.A. nie spowoduje dla Wnioskodawcy powstania przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie Ustawy o PIT.

Uzasadnienie

Zdaniem Wnioskodawcy, ustawodawca nie wprowadził do systemu prawa podatkowego odpowiednich przepisów wskazujących na powstanie przychodu/dochodu podlegającego opodatkowaniu po stronie wspólnika spółki będącej podatnikiem podatku dochodowego w przypadku przekształcenia takiej spółki w inną spółkę będącą podatnikiem podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.), osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku: 1. przekształcenia innej osoby prawnej, 2. przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Zgodnie z powyższym, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia innej osoby wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki.

Przekształcenie spółek zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Nie dochodzi przy tym do likwidacji spółki przekształcanej, a jedynie do zmiany jej formy prawnej.

Przepisy Ustawy o PIT nie określają wprost żadnych skutków podatkowych przekształcenia spółki będącej podatnikiem podatku dochodowego w inną spółkę będącą podatnikiem podatku dochodowego. Należy podkreślić, że prawa Wnioskodawcy nie ulegną zmianie w wyniku Przekształcenia. Nie ulegną zwiększeniu jego prawa korporacyjne, nie uzyska on także żadnych środków pieniężnych bądź składników majątkowych w wyniku Przekształcenia. W szczególności wartość Niepodzielonych Zysków zakumulowanych w Sp. z o.o. nie będzie stanowiła dla Wnioskodawcy przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Powstanie takiego przychodu (dochodu) mogłoby mieć miejsce w przypadku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę niebędącą osobą prawną w rozumieniu art. 5a pkt 26 Ustawy o PIT (spółkę jawną, partnerską czy komandytową).

Zgodnie z brzmieniem art. 24 ust. 5 pkt 8 Ustawy o PIT: Art. 24. 5. Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także: 8) wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej - w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną; przychód określa się na dzień przekształcenia;.

Należy wskazać, że użyte w ww. przepisie pojęcie spółka zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 28 lit. c Ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem spółką jest podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, który przyjął formę prawną spółki komandytowo-akcyjnej z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Z kolei przepis art. 1 ust. 3 pkt 1) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz. U. Nr 21 poz. 86) przesądza, że spółka komandytowo-akcyjna jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Natomiast zgodnie z art. 5a pkt 26) Ustawy o PIT spółka niebędąca osobą prawną oznacza spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Hipoteza przepisu art. 24 ust. 5 pkt 8 Ustawy o PIT obejmuje wyłącznie przekształcenie spółki w spółkę niebędącą osobą prawną. Natomiast w przedstawionym zdarzeniu przyszłym planowane jest przekształcenie spółki w rozumieniu Ustawy o PIT w inną spółkę w rozumieniu Ustawy o PIT. Przychód (dochód) na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 8 Ustawy o PIT powstaje wyłącznie w sytuacji przekształcenia spółki będącej podatnikiem podatku dochodowego w spółkę niebędącą podatnikiem dochodowego.

W rezultacie, zgodnie z wykładnią literalną, art. 24 ust. 5 pkt 8 Ustawy o PIT nie może mieć zastosowania do sytuacji opisanej w zdarzeniu przyszłym, w której następuje przekształcenie spółki będącej podatnikiem podatku dochodowego (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. z o.o.) w inną spółkę, będącą podatnikiem podatku dochodowego (spółkę komandytowo-akcyjną S.K.A.).

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, Wnioskodawca nie uzyska w wyniku Przekształcenia przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na gruncie Ustawy o PIT. Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w dotychczas wydawanych interpretacjach indywidualnych. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 30 grudnia 2014 r., sygn.IPPB2/415-860/14-2/MK1, uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, odstępując od jego uzasadnienia prawnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie