Określenie wartości początkowej nieruchomości i znaku towarowego - Interpretacja - IPPB1/4511-685/15-2/DK

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 05.08.2015, sygn. IPPB1/4511-685/15-2/DK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Określenie wartości początkowej nieruchomości i znaku towarowego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2015 r. (data wpływu 1 czerwca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia wartości początkowej nieruchomości i znaku towarowego ujawnionego w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia wartości początkowej nieruchomości i znaku towarowego ujawnionego w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej. W celu rozwinięcia prowadzonego przez jego rodzinę biznesu oraz zapewnienia ciągłości jego prowadzenia przez kolejne pokolenia członków rodziny, wdrażany jest plan sukcesyjny.

Wnioskodawca otrzyma tytułem darowizny od członków swojej rodziny:

  • udziały w nieruchomościach lokalowych (dalej: Nieruchomości") i
  • udziały w prawie ochronnym na znak towarowy (dalej: Znak Towarowy").

Po otrzymaniu darowizn, Wnioskodawca będzie właścicielem wszystkich udziałów w Nieruchomościach oraz Znaku Towarowym (będzie ich jedynym właścicielem). W przyszłości, Wnioskodawca planuje wniesienie Nieruchomości i Znaku Towarowego tytułem wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej (dalej: Spółka").

Wnoszone do Spółki Nieruchomości będą stanowiły majątek prywatny Wnioskodawcy, niewykorzystywany w ramach działalności gospodarczej. Na dzień wniesienia Nieruchomości do Spółki będą one nadawały się do gospodarczego wykorzystania dla potrzeb działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę, a ich przewidywany okres używania będzie dłuższy niż rok. Wartość każdej z Nieruchomości będzie przekraczała 3.500 zł. Nieruchomości zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki.

Wnoszone do Spółki prawo ochronne na Znak Towarowy będzie stanowiło majątek prywatny Wnioskodawcy, niewykorzystywany w ramach działalności gospodarczej. Prawo ochronne będzie potwierdzone w drodze decyzji przez Urząd Patentowy.

Na dzień wniesienia prawa ochronnego na Znak Towarowy do Spółki, Znak Towarowy będzie nadawał się do gospodarczego wykorzystania dla potrzeb działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę, a jego przewidywany okres używania będzie dłuższy niż rok. Wartość prawa ochronnego do Znaku Towarowego będzie przekraczała 3.500 zł. Znak Towarowy zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy wartość początkowa Nieruchomości i Znaku Towarowego ujawniona w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki powinna zostać określona w wysokości wartości rynkowej tych Nieruchomości i Znaku Towarowego, stosownie do art. 22g ust. 1 pkt 4 lit. c) ustawy o PIT...

Zdaniem Wnioskodawcy, wartość początkowa przedmiotowych Nieruchomości i Znaku Towarowego ujawnionych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki powinna zostać określona w wysokości wartości rynkowej tych Nieruchomości i Znaku Towarowego, stosownie do art. 22g ust. 1 pkt 4 lit. c) ustawy o PIT.

W myśl art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, amortyzacji podlegają m.in. stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, zwane środkami trwałymi.

Amortyzacji podlegają także nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.) o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością (art. 22b ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT). Prawo ochronne na znak towarowy należy do praw, o których mowa wyżej.

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki osobowej prawa handlowego (w tym spółki komandytowej), ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzi ta spółka, a nie poszczególni jej wspólnicy. Także spółka, a nie wspólnicy, dokonuje odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Przy czym, aby w ogóle dany składnik majątku można było uznać za środek trwały, czy też wartość niematerialną i prawną, musi on stanowić składnik majątku spółki, co oznacza, iż na spółkę musi zostać przeniesione prawo własności tego składnika majątku.

W świetle powyższych przepisów Nieruchomości i Znak Towarowy mogą, co do zasady, stanowić odpowiednio: środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji, pod warunkiem spełnienia warunków wynikających z powyższych przepisów.

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej danego środka trwałego czy danej wartości niematerialnej i prawnej. W przypadku nabycia danego składnika majątku w postaci wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki niebędącej osobą prawną za wartość początkową uznaje się:

  1. wartość początkową, od której dokonywane były odpisy amortyzacyjne - jeżeli przedmiot wkładu był amortyzowany,
  2. wydatki poniesione na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu, niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie - jeżeli przedmiot wkładu nie był amortyzowany,
  3. wartość rynkową (określoną zgodnie z art. 19 ustawy o PIT) - jeżeli:
    • ustalenie wydatków na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu przez wspólnika wnoszącego wkład, będącego osobą fizyczną, jest niemożliwe
    • przedmiot wkładu nie był wykorzystywany przez wnoszącego wkład w prowadzonej działalności gospodarczej, z wyłączeniem wartości niematerialnych i prawnych wytworzonych przez wspólnika we własnym zakresie (art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT).

Wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia (art. 19 ust. 3 ustawy o PIT).

  1. Wartość początkowa składników majątku Spółki

Wartość początkowa Nieruchomości oraz Znaku Towarowego wniesionych do Spółki powinna zostać ustalona na podstawie jednej z zasad zawartych w art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT.

Przedstawione przez Wnioskodawcę okoliczności zdarzenia przyszłego zakładają, że:

  • Wnioskodawca jest właścicielem Nieruchomości oraz jest osobą, której przysługuje ochronne prawo na Znaku Towarowym;
  • zostanie dokonany aport Nieruchomości i Znaku Towarowego na rzecz spółki niebędącej osobą prawną;
  • wspólnikiem wnoszącym wkład będzie osoba fizyczna;
  • przedmiot wkładu nie będzie wykorzystywany przez wnoszącego wkład w prowadzonej działalności gospodarczej;
  • Znak Towarowy nie został wytworzony przez wspólnika wnoszącego aport we własnym zakresie;
  • ustalenie wydatków na nabycie lub wytworzenie Nieruchomości i Znaku Towarowego przez wspólnika wnoszącego wkład będzie niemożliwe, gdyż uzyska on je w drodze darowizny;
  • Nieruchomości i Znak Towarowy spełnią warunki konieczne do wprowadzenia ich do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki.

W ocenie Wnioskodawcy, w analizowanym stanie faktycznym, zaistnieją przesłanki wskazane w art. 22g ust. 1 pkt 4 lit. c) ustawy o PIT. Zatem wartość początkową Nieruchomości i Znaku Towarowego w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółka powinna ustalić według wartości rynkowej tych Nieruchomości oraz Znaku Towarowego.

  1. Stanowisko Ministra Finansów w analogicznych stanach faktycznych

Stanowisko prezentowane przez Wnioskodawcę jest uznawane za prawidłowe w interpretacjach wydawanych z upoważnienia Ministra Finansów dotyczących analogicznych stanów faktycznych. Przykładowo, w interpretacji z 24 grudnia 2014 r. (nr IBPBI/1/415-1132/14/SK) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wskazał; że: Wnioskodawca nabędzie wskazaną we wniosku nieruchomość gruntową w drodze darowizny, tj. nieodpłatnie, w związku z powyższym nie jest możliwe ustalenie wartości wydatków poniesionych na jej nabycie. W konsekwencji powyższego, spółka komandytowa, do której zostanie wniesiona aportem ww. nieruchomość gruntowa będzie uprawniona do ustalenia jej wartości początkowej na podstawie art. 22g ust 1 pkt 4 lit. c ww. ustawy, tj. w wysokości jej wartości rynkowej na dzień wniesienia aportu.

Analogiczne stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 24 października 2012 r. (nr ILPB1/415-731/12-4/AG) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 30 listopada 2009 r. (nr IBPBI/1/415-999/09/KB).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstapiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002, r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 161 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie