Czy od otrzymanego przychodu należy zapłacić podatek dochodowy? - Interpretacja - IBPBII/1/415-10/13/BJ

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 28.03.2013, sygn. IBPBII/1/415-10/13/BJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Czy od otrzymanego przychodu należy zapłacić podatek dochodowy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2012 r. (wpływ do Organu 31 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży prawa do nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 grudnia 2012 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży prawa do nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Aktem notarialnym z dnia 19 czerwca 2012 r. repertorium A nr () Wnioskodawczyni zrzekła się swoich roszczeń dotyczących zwrotu wywłaszczonych nieruchomości położonych w R. na rzecz firmy X Spółka z o.o. Z przedmiotowej transakcji Wnioskodawczyni uzyskała kwotę 121.507,00 zł.

Nieruchomości zostały wywłaszczone na rzecz Skarbu Państwa decyzją z dnia 22 września 1979 r. wydaną przez Urząd Miejski w R. Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Współwłaścicielką nieruchomości była wówczas M. P. zmarła 15 kwietnia 1967 r.

Postanowieniem Sądu Powiatowego w R. z dnia 18 grudnia 1972 r. spadek po M. P. odziedziczył w 1/3 mąż Wnioskodawczyni, który zmarł 03 czerwca 1977 r.

Postanowieniem Sądu Rejonowego w R. z dnia 22 listopada 1977 r. Wnioskodawczyni stała się jedynym spadkobiercą po zmarłym mężu. Jest więc następcą prawnym M. P.

W czerwcu 2011 r. Wnioskodawczyni została poinformowana przez Biuro Gospodarki Mieniem Miasta R., że ponieważ podjęto zamiar użycia wywłaszczonej nieruchomości na inny cel niż określony w akcie notarialnym, jako były właściciel, może ubiegać się o zwrot nieruchomości. Prawo do zwrotu Wnioskodawczyni przekazała odpłatnie X Spółce z o.o.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy od otrzymanego przychodu należy zapłacić podatek dochodowy...

Wnioskodawczyni uważa, iż nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ww. ustawy źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości; spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej; prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 cyt. ustawy źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W świetle art. 18 ww. ustawy za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Zawarte w powołanym wyżej art. 18 wyliczenie praw majątkowych ma charakter otwarty, o czym świadczy użyte przez ustawodawcę sformułowanie w szczególności. Należy zatem przyjąć, iż do katalogu praw majątkowych objętych zakresem regulacji art. 18 ww. ustawy można zaliczyć także inne prawa nie wymienione w tym przepisie. Jednocześnie treść tego przepisu wskazuje, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają zarówno przychody z wykonania (wykorzystania) tych praw jak również z ich sprzedaży lub zamiany.

Przepisy prawa podatkowego oraz prawa cywilnego nie definiują pojęcia prawa majątkowego. Podobnie brak również definicji majątku. Przez prawa należy rozumieć tutaj prawa podmiotowe. Mogą one występować w trzech postaciach: roszczeń, uprawnień kształtujących i zarzutów.

Z wniosku wynika, iż M. P. była współwłaścicielką nieruchomości. M. P zmarła 15 kwietnia 1967 r. Spadek po M. P. odziedziczył w 1/3 mąż Wnioskodawczyni, który zmarł 03 czerwca 1977 r. Wnioskodawczyni stała się jedynym spadkobiercą po zmarłym mężu. W czerwcu 2011 r. Wnioskodawczyni została poinformowana, że ponieważ podjęto zamiar użycia wywłaszczonej nieruchomości na inny cel niż określony w akcie notarialnym, jako były właściciel może ubiegać się o zwrot nieruchomości. Aktem notarialnym z dnia 19 czerwca 2012 r. Wnioskodawczyni zrzekła się swoich roszczeń dotyczących zwrotu wywłaszczonych nieruchomości na rzecz firmy X Spółka z o.o.

Analizując powyższe nie podlega wątpliwości, że roszczenia, które Wnioskodawczyni zbyła na rzecz firmy X Spółka z o.o. nie zaliczają się do wymienionych w art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży nabytego w drodze spadku udziału w roszczeniach do wywłaszczonych nieruchomości, z tytułu którego uzyskała przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W wyniku powyższego, otrzymane lub postawione do dyspozycji Wnioskodawczyni pieniądze z tytułu sprzedaży tych roszczeń stanowią przychód w rozumieniu art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kwota uzyskana z tytułu sprzedaży tych roszczeń stanowi dochód z tytułu sprzedaży praw majątkowych, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dochody z praw majątkowych podlegają kumulacji z innymi dochodami zgodnie z art. 9 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i należy je wykazać w zeznaniu rocznym, składanym w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku, w tym samym terminie należy wpłacić z tego tytułu podatek, obliczony zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 807 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach