Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą ,z której dochody opodatkowuje podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych . ... - Interpretacja - ADI-G/415/1/2005

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.03.2005, sygn. ADI-G/415/1/2005, Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą ,z której dochody opodatkowuje podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych . Działalność gospodarcza Podatnika polega na wykonywaniu dokumentacji warsztatowej oraz montażowych konstrukcji stalowych. Głównym zleceniodawcą jest firma holenderska, w której obowiązującym językiem jest język holenderski lub język angielski.Ustalenia oraz dokumentację dla zagranicznych firm podatnik wykonuje w języku angielskim.W celu poszerzenia dalszej współpracy z zagranicznymi kontrahentami wymagana jest biegła znajomość języka angielskiego.W związku z tym, Podatnik uważa , że wydatki poniesione na naukę języka angielskiego stanowią koszt uzyskania przychodu , ponieważ jest on związany bezpośrednio z jego uzyskaniem.Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /j.t. z 2000 r., Dz.U. Nr 14, poz. 176 ze zm./ kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów , z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 tej ustawy.Jak wynika z powyższego zapisu , do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć jedynie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów. Podatnik prowadzący działalność gospodarczą powinien wykazać związek między wydatkiem a przychodem, zgodnie z zasadą , że poniesienie kosztu po uwzględnieniu związków przyczynowo-skutkowych doprowadzi do osiągnięcia lub zwiększenia przychodów. W związku z tym, aby wydatki związane z nauką języka angielskiego zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów istnieć musi bezpośrednie przełożenie zdobytych umiejętności na powstanie przychodu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zdobycie umiejętności posługiwania się językiem angielskim jest warunkiem niezbędnym dla dalszego istnienia i rozwoju firmy,w związku z tym tutejszy organ podatkowy wyraża stanowisko, że wydatki na naukę języka angielskiego stanowią koszt uzyskania przychodów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony przez podatnika stan faktyczny i zawiera ocenę prawną z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień jej sporządzenia.

Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald