P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - I-415/2/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.02.2005, sygn. I-415/2/05, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r . Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - stanowisko przedstawione przez Pana w złożonym w dniu 5 stycznia 2005 r. wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym uznaje za:

- prawidłowe, w części dotyczącej ulg za wyszkolenie uczniów przyznanych pod rządami przepisów § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 marca 1995 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 35, poz. 173 ze zm.)

- nieprawidłowe, w części dotyczącej ulg uczniowskich przyznanych w 1999 r., na podstawie przepisów art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2000 r.

- prawidłowe, w części dotyczącej ulg uczniowskich przyznanych na podstawie przepisów art. 53 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy, w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2001 r. (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z przepisami art. 14a § 1 cytowanej wyżej ustawy Ordynacja podatkowa "stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo przed sądem administracyjnym".

W myśl przepisu art. 14a § 4 interpretacja, o której mowa wyżej, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W dniu 5 stycznia 2005 r. został przez Pana złożony w tutejszym. organie podatkowym wniosek "z zapytaniem-prośbą o udzielenie informacji". Na wezwanie tutejszego organu Nr I-413/-10/05 z dnia 6 stycznia 2005 r., w dniu 20 stycznia 2005 r. uzupełnił Pan złożony wniosek o przedstawienie stanu faktycznego i własne stanowisko w sprawie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w okresie czerwiec 1986 r. - luty 2003 r. prowadził Pan działalność gospodarczą i w okresie trwania tej działalności szkoleni byli uczniowie. Od 1994 r. podatek opłacany był w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Decyzjami wydanymi w okresie 26 listopada 1997 r. - 5 listopada 2002 r. przyznano Panu ulgi za wyszkolenie uczniów w łącznej wysokości 52.848,40 zł. W latach 1998-2003 dokonywał Pan odliczeń od podatku z tytułu wymienionych ulg. Do wykorzystania pozostała nieodliczona część przyznanych ulg.

Przedstawiając własne stanowisko stwierdził Pan, że żadne obowiązujące przepisy prawa nie zabraniają odliczania niewykorzystanej części ulgi od podatku dochodowego należnego od innych osiąganych przez Pana dochodów, wymieniając szczególnie otrzymywane świadczenie przedemerytalne.

Analizując przepisy obowiązujące w omawianym zakresie, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, uprzejmie informuje:

Ulgi za wyszkolenie uczniów w roku 1997 przyznane zostały na podstawie przepisów § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 marca 1995 r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U nr 35, poz. 173 ze zm.), zgodnie z którymi osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, uprawnione na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów, zwalnia się w części od podatku dochodowego przez obniżenie tego podatku o kwotę ustaloną w wysokości i na warunkach określonych w rozporządzeniu. Z § 11 cytowanego rozporządzenia wynika, że ulga z tytułu wyszkolenia pracownika polega na obniżeniu podatku dochodowego, należnego za okres od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wydana decyzja o przyznaniu ulgi.

Począwszy od 1999 roku, ulg udzielono na podstawie przepisów art. 53 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.).

Zgodnie z art. 53 ust. 1 cytowanej ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2, oraz uzyskujący przychody wymienione w art. 6 ust. 1 mogą korzystać z ulgi z tytułu szkolenia uczniów polegającej na obniżeniu zryczałtowanego podatku dochodowego, zwanej dalej ulgą uczniowską. Stosownie do art. 53 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy, ulga ta przysługuje osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą opodatkowaną w tej formie, uprawnionym do szkolenia uczniów. Zgodnie z przepisem art. 53 ust. 7 cytowanej ustawy ulgę uczniowską stosuje się od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wydana decyzja o przyznaniu ulgi.

Z powyższego wynika, że zapis ustawowy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2000 r., uniemożliwia odliczenie niewykorzystanej części ulgi od podatku dochodowego opłacanego na zasadach ogólnych.

Na mocy art. 4 ust. 13 pkt e) ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 104, poz. 1104) od 1 stycznia 2001 r. do art. 53 cytowanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych dodano ust. 15 w brzmieniu: "Jeżeli podatnik w okresie korzystania z ulgi uczniowskiej zmieni formę opodatkowania i jest opodatkowany w sposób określony w ustawie o podatku dochodowym, nie wykorzystaną część ulgi w zryczałtowanym podatku dochodowym odlicza od podatku dochodowego"

Zgodnie z przepisem art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1958) podatnikom, którzy przed dniem 1 stycznia 2004 r. nabyli prawo do obniżki zryczałtowanego podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej w zakresie i na zasadach określonych w art. 53 cytowanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r. a odliczenia z tego tytułu nie znalazły pokrycia w zryczałtowanym podatku dochodowym obliczonym za lata poprzedzające rok 2004, przysługuje prawo do dokonywania odliczeń na dotychczasowych zasadach.

Przyznaną ulgę odlicza się od podatku od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wydana decyzja o jej przyznaniu, aż do całkowitego jej wykorzystania, przy czym wyżej wymienione przepisy nie określają przedziału czasowego, w którym ma być ona zrealizowana. Omawiane przepisy nie wprowadzają również warunku, aby ulga była odliczana wyłącznie od podatku przypadającego od dochodów z działalności gospodarczej. Podatnik nie traci także prawa do ulgi w momencie zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej; w takiej sytuacji ma on bowiem prawo do obniżenia podatku należnego od dochodów z innych niż działalność gospodarcza źródeł przychodów.

Podkreślić należy, że w świetle obowiązujących przepisów nie istnieje prawna możliwość bezpośredniego zwrotu na rzecz podatnika środków pieniężnych, odpowiadających kwocie przyznanej, a niewykorzystanej przez niego ulgi z tytułu wyszkolenia ucznia.

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej uzasadnienie - postanowiono jak w sentencji.

Końcowo informuję, że niniejsza interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku z dnia 5 stycznia 2005 r. oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia

- nie jest dla Pana wiążąca, wiąże natomiast tutejszy organ podatkowy - do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy w drodze decyzji.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 14a § 4 cytowanej wyżej Ordynacji podatkowej).

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna