Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 14.01.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresui sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. (Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) "podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej".
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż w roku 2001 zakupił Pan lokal mieszkalny na warunkach uprawniających do skorzystania z przytoczonego przepisu, a w 2004 r. dokupił Pan w tym samym budynku garaż, który podniósł wartość Pańskiej inwestycji. Koszt zakupu garażu nie jest jednak wydatkiem na własne potrzeby mieszkaniowe uprawniającym do zmniejszenia podatku na
zasadach określonych w art. 27a ust. 1 pkt 1d powołanej ustawy (garaż nie jest lokalem mieszkalnym), a zatem wydatki poniesione na jego zakup nie mogą zostać uwzględnione w realizowanych przez Pana odliczeniach.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.