Temat interpretacji
Podatnik w 2005 r. planuje zakupić nowy samochód osobowy. Samochód będzie używany w działalności gospodarczej i będzie środkiem trwałym firmy. Ze względu na specyfikę prowadzonej działalności (podatnik jest pośrednikiem w handlu maszynami rolniczymi) samochód będzie wykazywał bardzo duże przebiegi w okolicach wiejskich - zły stan dróg, co spowoduje znacznie większe jego zużycie i znaczną utratę wartości. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie podatnik uważa, że zgodnie z art. 22i ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dla intensywniej użytkowanych środków trwałych może zastosować współczynnik 1,4 co w sumie skróci okres amortyzacji do 43 miesięcy.Naczelnik Urzędu Skarbowego potwierdza stanowisko podatnika.
W przedmiotowej sprawie należy stwierdzić:Zgodnie z art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których, zgodnie z art. 23 ust. 1, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.W myśl art. 22i ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art.22j-22ł dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 22h ust.1 pkt 1. Zgodnie z Wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych stawka amortyzacyjna dla samochodów osobowych wynosi 20 %. Na podstawie art. 22i ust. 2 powołanej ustawy podatnicy mogą podwyższać stawki podane w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych ale tylko dla wybranych grup środków trwałych. W art. 22i ust. 2 pkt 2 ustawodawca uznał, że podwyższone stawki amortyzacyjne można stosować dla maszyn, urządzeń i środków transportu, z wyjątkiem morskiego taboru pływającego, używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej - przy zastosowaniu w tym okresie współczynników nie wyższych niż 1,4. Wyjaśnienia dotyczące określenia szczególnej sprawności technicznej maszyn, urządzeń i środków transportu zawarte zostały w objaśnieniach do Wykazu stawek amortyzacyjnych. Zgodnie z tymi objaśnieniami przez maszyny, urządzenia i środki transportu wymagające szczególnej sprawności technicznej, o których mowa w art. 22i ust.2 pkt 2 ustawy, rozumie się te obiekty, które używane są w pracy na trzy zmiany, mimo że nie działają ze swej istoty w ruchu ciągłym, używane w warunkach terenowych, w warunkach leśnych, pod ziemią lub innych wskazujących na bardziej intensywne zużycie.
W związku z powyższym stwierdzić należy, że podwyższona stawka amortyzacji przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 1,4 w okresie używania środka trwałego bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej, może być zastosowana, jeżeli zakupiony samochód osobowy będzie używany w warunkach określonych ustawą, które zostały zawarte w objaśnieniach do Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych. Powyższa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i według stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.