- Interpretacja - I-415-37/03/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.06.2005, sygn. I-415-37/03/05, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Panią w złożonym w dniu 18 maja 2005 r. i uzupełnionym w dniu 25 maja 2005 r., wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa - "stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W dniu 18 maja 2005 r. został przez Panią złożony wniosek, uzupełniony w dniu 25 maja 2005r., w sprawie pisemnej interpretacji prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie.W powyższym wniosku zwróciła się Pani z zapytaniem, czy otrzymywany przez Panią zasiłek rodzinny wraz z dodatkiem dla matki samotnie wychowującej dziecko stanowi dochód, podlegający opodatkowaniu. Według Pani oceny otrzymany zasiłek rodzinny wraz z przysługującym dodatkiem - nie podlega opodatkowaniu.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art. 14a § 1 i 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa - udziela poniższej informacji:

Podstawową zasadą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jest powszechność opodatkowania.W terminie określonym w art. 45 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. W zeznaniu tym należy wykazać wszelkiego rodzaju dochody osiągnięte w roku podatkowym, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnieniem z opodatkowania zostały objęte świadczenia rodzinne wypłacone na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne oraz zasiłki porodowe wypłacane na podstawie odrębnych przepisów.

Powyższe oznacza, że zasiłki rodzinne wraz z dodatkami z tytułu samotnego wychowywania dziecka otrzymywane przez uprawnione osoby, na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 228, poz. 2255 ze zm.) są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej uzasadnienie - postanowiono jak w sentencji, uznając, że przedstawione przez Panią własne stanowisko w sprawie - jest prawidłowe.

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna