Temat interpretacji
DECYZJA
Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, działając na podstawie art. 14b § 5 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 10.06.2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie z dnia 31.05.2005 r., znak: US. VI/I-415-41-IV/05 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w przedmiocie zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych lub zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od
otrzymanego, na podstawie umowy cywilnoprawnej, odszkodowania z tytułu wyrównania utraconej wartości gruntu rolnego
- odmawia zmiany przedmiotowego postanowienia.
UZASADNIENIE
Zaskarżonym postanowieniem organ I instancji udzielił pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, nie podzielając poglądu Strony, iż odszkodowanie, wypłacone na podstawie zawartej umowy, stanowiące równowartość utraconej wartości nieruchomości na skutek wybudowania i eksploatacji gazociągu, korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. "g" ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późń. zm.). Nie zgodził się również z twierdzeniami Strony o zastosowaniu do dochodów (przychodów), pochodzących z ww. źródła, przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.04.2004 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od
osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) (Dz. U. z 2004r. Nr 82, poz. 752). Mając na uwadzepowyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdził, iż wypłacone Stronie w 2004 r. odszkodowanie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w przepisach art. 27 i 45 ww. ustawy, tj. z zastosowaniem skali podatkowej.
W zażaleniu z dnia 10.06.2005 r. Strona wniosła o ponowne rozpatrzenie sprawy, podtrzymując swoje stanowisko przedstawione we wcześniejszym wniosku. Na wstępie, wyraziła wątpliwość co do prawidłowości wydania przedmiotowego postanowienia w oparciu o przepisy opublikowane w Dzienniku Ustaw z 2005 r., skoro zapłacony podatek dotyczył 2004 r. Strona nie zgodziła się przede wszystkim z argumentacją organu I instancji, iż w przedmiotowej sprawie nie mają zastosowania przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.04.2004 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od
niektórych dochodów (przychodów) (Dz. U. z 2004 Nr 82, poz. 752). Wskazała, iż wypłata odszkodowania, wynikającego z umowy zawartej z Pomorską Spółką Gazownictwa Sp. z o.o. w Olsztynie, nastąpiła w okresie obowiązywania ww. aktu. W piśmie z dnia 11.07.2005 r., złożonym na etapie postępowania przed organem odwoławczym, Strona stwierdziła, iż suma odszkodowania, jaka pozostała po zapłaceniu należnego podatku, nie zrekompensowała w pełni utraconej wartości nieruchomości. Przedsiębiorstwo gazownicze, negocjujące warunki umowy nie zaznaczyło, iż wartość ta obejmuje podatek, przez co Strona poniosła straty. Strona oświadczyła, że gdyby wiedziała o tym, nie wyraziłaby zgody na obniżenie stawki za 1m2 z 30 złotych na 18 złotych.
Organ odwoławczy rozpatrując niniejsze odwołanie stwierdza co następuje:
Stosownie do przepisu art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 Nr 176, poz. 176 z późń. zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2004 r., opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodu wymienionego w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Wolne od podatku dochodowego, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ww. ustawy, są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem: (...) odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugod.
Istota sporu w przedmiotowej sprawie sprowadza się do ustalenia, czy odszkodowanie stanowiące równowartość utraconej wartości nieruchomości na skutek wybudowania i eksploatacji gazociągu, wypłacone Stronie w 2004 r. na podstawie zawartej umowy, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych
Z przedstawionych organowi odwoławczemu akt podatkowych wynika, ze Strona zawarła w 2004 r., z "P." Sp. z o.o. w G. Oddział w O., dwie umowy (08.12.2004 r. i 15.12.2004 r.), na podstawie których przyznano i wypłacono odszkodowanie stanowiące równowartość utraconej wartości nieruchomości na skutek wybudowania i eksploatacji gazociągu. Roboty budowlane przeprowadzono na terenie działki rolnej, położonej w Ł., należącej do Strony.
W świetle powyższego, należy powtórzyć za organem I instancji, iż nie wszystkie odszkodowania otrzymane przez osoby fizyczne wolne są od podatku dochodowego. Zgodnie bowiem z jednoznaczną treścią art. 21 ust. 1 pkt 3 cyt ustawy wolne są od podatku wyłącznie odszkodowania otrzymane na mocy obowiązujących przepisów prawa i to przepisów rzędu ustawowego albo przepisów wykonawczych, w konsekwencji do odszkodowań wypłacanych na podstawie postanowienia umownego wymieniony przepis nie ma zastosowania. Podkreślić należy, że w rozpatrywanej sprawie źródłem wypłaty
świadczenia nie był przepis rangi ustawowej, lecz zawarta pomiędzy stronami umowa. Nie sposób się zatem zgodzić z poglądem Strony, że uzyskana przez nią kwota jest zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 21 cyt. ustawy.
W stanie faktycznym niniejszej sprawy niekwestionowaną okolicznością jest, że odszkodowanie wypłacone Stronie na podstawie umowy dotyczyło wyrównania utraconej wartości gruntu rolnego na skutek prowadzonych prac budowlanych. W takiej sytuacji, jak zasadnie stwierdził Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, nie mają zastosowania również przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.04.2004 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) (Dz.U. z 2004 Nr 82, poz. 752). Na mocy niniejszego aktu zarządzono, w okresie od dnia 01.01.2003 r. do dnia 31.12.2004 r., zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów (przychodów) z tytułu odszkodowań wypłaconych, na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugod), posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu:
- ustanowienia służebności gruntowej,
- rekultywacji gruntów,
- szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie
w wyniku prowadzenia na tych gruntach, przez podmioty uprawione na podstawie odrębnych przepisów, inwestycji związanych z budową urządzeń infrastruktury technicznej, o których mowa w art. 143 ust. 2 ustawy z dnia 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543, z późń. zm.).
W świetle powyższego za nieuzasadnione i niezgodne z powołaną regulacją, należy uznać stanowisko Strony, że otrzymane przez nią świadczenie z tytułu wyrównania utraconej wartości gruntu rolnego na skutek prowadzonych prac budowlanych, było odszkodowaniem objętym zaniechaniem poboru podatku na podstawie ww. przepisów. Katalog świadczeń podatkowych nie objął swym zasięgiem tego rodzaju wypłat, a zatem uwaga zgłoszona przez Stronę, iż wypłata ww. odszkodowania nastąpiła w 2004 r. (tj. w okresie obowiązywania przepisów ww. rozporządzenia) nie ma znaczenia w analizowanym przypadku.
W kwestii podstawy prawnej rozstrzygnięcia podkreślenia wymaga, żeprzywołany w sentencji zaskarżonego postanowienia "Dziennik Ustaw z 2005 r. Nr 8,poz. 60" nawiązuje wprost, do opublikowanych w nim, znowelizowanych przepisówustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa, regulujących zasady i trybzałatwiania wniosków w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Nowa procedura w tym zakresie obowiązuje od dnia 01.01.2005 r. i dotyczy wniosków złożonych właśnie po tej dacie. W uzasadnieniu postanowienia organI instancji zawarł natomiast ocenę prawną stanowiska Strony, z jednoczesnymprzytoczeniem przepisów prawa materialnego w zakresie podatku dochodowego odosób fizycznych,
mających zastosowanie w przedstawionym stanie faktycznymz 2004 r. Z tych tez względów, organ odwoławczy nie podzielił zarzutów Strony wtym zakresie.
Ponadto, podniesiona przez Stronę okoliczność, że przedsiębiorstwogazownicze, uzgadniając wysokość odszkodowania nie zaznaczyło, iż jest to"wartość z podatkiem", nie może stanowić przesłanki do pozytywnego rozstrzygnięcia, akceptującego stanowisko Strony w niniejszej sprawie. Dodać należy, że kwestia właściwego oznaczenia kwoty odszkodowania jest wyłączniesprawą stron zawierających umowę, a nie organu podatkowego.
Organ odwoławczy podtrzymuje stanowisko organu I instancji, iż otrzymane w 2004 r. odszkodowanie, wynikające z zawartej umowy, stanowi "przychód z innych źródeł" w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający opodatkowaniu na ogólnych zasadach.
Mając zatem na uwadze powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie nie znajduje podstaw do zmiany stanowiska Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie, wyrażonego w zaskarżonym postanowieniu oraz orzeka jak wsentencji.
Decyzja niniejsza jest ostateczna. Podlega jednak zaskarżeniu do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1. Skargę wnosi się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, w terminie 30 dnia od daty doręczenia