Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. ... - Interpretacja - Pdf-415/24/2005

ShutterStock
Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.06.2005, sygn. Pdf-415/24/2005, Urząd Skarbowy w Krośnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz § 17 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.04.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące pytania pierwszego jest prawidłowe, natomiast dotyczące pytania drugiego jest nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 28.04.2005 r. zwróciła się pani do tutejszego Urzędu w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie możliwości zaliczenia wydatków z tytułu opłat za studia do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej oraz czy wydatki te należy zaliczyć jednorazowo czy też należy dokonywać tego miesięcznie. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest pani osobą prowadzącą działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, polegającą na świadczeniu usług z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz doradztwa i prowadzenia spraw dotyczących zarządzania pracownikami. Jest pani równocześnie studentką II roku studiów licencjackich w W. na wydziale administracyjno-prawnym. Po opisaniu powyższego stanu faktycznego sformułowała pani następujące pytania:

  1. czy mogę zaliczyć wydatki z tytułu opłat za studia (czesne, opłaty za dojazd na uczelnie, zakup podręczników) do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej przeze mnie działalności,
  2. czy wydatki z tytułu opłat za studia (czesne) mogę zaliczyć jednorazowo (np. na końcu roku), czy też należy dokonywać tego miesięcznie(tak, jak następują wpłaty za czesne).

Zajmując własne stanowisko uważa pani, że studia te pozostają w ścisłym związku z prowadzoną przez panią działalnością gospodarczą. Nabyta na studiach wiedza z zakresu m.in. prawa pracy, prawa cywilnego, finansów i prawa administracyjnego praktycznie przydaje się w dużym stopniu do prowadzonej działalności gospodarczej, co w efekcie ma istotny wpływ na jakość świadczonych usług i w przyszłości z całą pewnością będzie wpływać na generowanie zysków. Pani zdaniem koszty poniesione z tego tytułu powinno się rozliczać jednorazowo, tj. na końcu danego roku.

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Przyjmuje się zatem, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodu każdy przypadek poza wyraźnie wskazanymi w ustawie wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z przychodami i racjonalnością działania dla ociągnięcia przychodu.

Przesłanką negatywną zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest warunek, aby wydatek nie został ujęty w katalogu wydatków nieuznawanych w rozumieniu przepisów podatkowych za tego rodzaju koszt. W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych, ustawa przewiduje szeroki wykaz omawianych wydatków. Zauważyć należy, że jest to lista zamknięta. Oznacza to, że wydatki wymienione w art. 23 u.p.d.o.f. nie są uznawane za koszty. Natomiast inne niewymienione w art. 23 wydatki mogą być uznane za koszt, o ile istnieje związek przyczynowo-skutkowy.

Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, do których zalicza się wydatki za studia, nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do obciążenia ich wartością kosztów uzyskania przychodów. Dla uzyskania takiego uprawnienia konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a celem, jakim jest osiągniecie przychodu lub zamiar osiągnięcia przychodu. Za wydatki uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza uznać należy wyłącznie wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności.

Wskazać należy, iż na osobie która osiąga przychody z działalności gospodarczej, spoczywa ciężar wskazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami (w tym także na podnoszenie kwalifikacji zawodowych) a osiąganymi przychodami z tej działalności. Wskazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu. Treść § 17 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) stanowi, iż zapisów dotyczących pozostałych wydatków dokonuje się jeden raz dziennie, po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedstawionym przez panią stanie faktycznym, stwierdza pani istnienie związku między wydatkami na podnoszenie kwalifikacji na studiach w W. na wydziale administracyjno-prawnym a prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz doradztwa i prowadzenia spraw dotyczących zarządzania pracownikami, gdyż nabyta przez panią wiedza wpływa na jakość świadczonych usług. W świetle powyższego może pani wydatki z tytułu opłat za studia zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności. Wydatki te należy jednak ewidencjonować do kosztów na bieżąco, w miarę ich ponoszenia.

Powyższa interpretacja:

  • dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwila zmiany przepisów jej dotyczących,
  • nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta) następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Urząd Skarbowy w Krośnie