Temat interpretacji
Wnosząca zapytanie przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że dnia 17 kwietnia 1998 r. nabyła wraz z mężem spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, na podstawie przydziału lokalu mieszkalnego. Dnia 20 lipca 2003 r. ustanowiono odrębną własność tego lokalu na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego i przeniesiono własność tego lokalu na rzecz wnioskodawcy i jej męża. Przedmiotowy lokal został sprzedany w dniu 21 października 2004 r.
Na tle takich okoliczności faktycznych wnosząca zapytanie formułuje stanowisko, iż sprzedaż tego lokalu nie podlega opodatkowaniu 10 % podatkiem dochodowym z tytułu sprzedaży nieruchomości, gdyż został zachowany pełny 5-letni okres od daty nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do tego lokalu, a w lipcu 2003 r. miało miejsce jedynie przekształcenie prawa własnościowego we własność.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe
Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a i b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:
Zgodnie z brzmieniem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a i b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - zwanej dalej "ustawą" - źródłem przychodu jest odpłatne zbycie:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (...)
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest rzeczowym prawem ograniczonym, zbywalnym, podlegające dziedziczeniu i egzekucji. Treścią spółdzielczego własnościowego prawa lokalu jest prawo używania tego lokalu i dysponowania nim w granicach określonych przez ustawę i statut.
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego - zgodnie z art. 244 § 2 Kodeksu cywilnego - regulują odrębne przepisy. Te odrębne przepisy zostały zawarte w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 119, poz. 1116 ze zm.).
Zgodnie z art. 17(1) ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przez umowę o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal do używania, a członek zobowiązuje się wnieść wkład budowlany oraz uiszczać opłaty określone w ustawie oraz w statucie spółdzielni.
Spółdzielnia mieszkaniowa, na wniosek członka spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest zobowiązania na jego wniosek zawrzeć z nim umowę przeniesienia własności, po spełnieniu przez niego przesłanek określonych w tej ustawie (art. 17(14) ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych).
Wnosząca zapytanie zawarła w dniu 20 lipca 2003 r. umowę o ustanowienie odrębnej własności lokalu oraz przeniesienie własności na rzecz członka spółdzielni. W umowie tej zawartej w formie aktu notarialnego ustanowiono odrębną własność lokalu wraz z udziałem we współwłasności części wspólnych budynku i pozostałych urządzeń, oraz przeniesiono własności tego lokalu na rzecz wnoszącej zapytanie i jej męża wraz z udziałem w części wspólnej budynku. W dniu zawarcia umowy - po spełnieniu warunków określonych w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych - spółdzielnia przeniosła własność przedmiotowego lokalu mieszkalnego wraz ze współwłasnością w częściach wspólnych budynku na wnioskodawcę.
Takie przekształcenie prawa majątkowego we własność nieruchomości nie stanowi - zdaniem tutejszego organu podatkowego - nabycia prawa do lokalu mieszkalnego, lecz jedynie zmianę formy prawnej do dysponowania tym lokalem. Faktyczne nabycie prawa do tego lokalu mieszkalnego nastąpiło bowiem z chwilą otrzymania od spółdzielni przydziału do lokalu mieszkalnego.
W związku z powyższym w sytuacji wskazanej przez wnioskodawcę sprzedaż nieruchomości nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy, jeżeli minął okres 5 lat liczony od końca roku kalendarzowego, w którym zostało nabyte spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.