Z treści wniosku wynika, że w 2004 r. ulokowała Pani pieniądze w funduszu inwestycyjnym. W trakcie roku dokonywała Pani umorzenia jednostek uczestnict... - Interpretacja - PD II 415/1/65/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.07.2005, sygn. PD II 415/1/65/05, Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z treści wniosku wynika, że w 2004 r. ulokowała Pani pieniądze w funduszu inwestycyjnym.
W trakcie roku dokonywała Pani umorzenia jednostek uczestnictwa oraz zamiany jednostek jednego funduszu na inny.
W momencie umorzenia oraz zamiany Towarzystwo każdorazowo dokonało potrącenia podatku dochodowego od osiągniętego dochodu, natomiast w przypadku wystąpienia straty nie była ona skompensowana z dochodem podlegającym opodatkowaniu. W związku z powyższym uważa Pani, że jest to działanie nieprawidłowe. Dochody osiągane na funduszach powinny być sumowane ze stratami.
Pani zdaniem zamiana oraz umorzenie jednostek uczestnictwa w funduszu kapitałowym ma charakter odpłatnego zbycia papierów wartościowych i powinien tu mieć zastosowanie art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Po analizie Pani wniosku, przedstawionego stanu faktycznego i powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki stwierdza, że nie podziela Pani stanowiska, a zastosowanie w przedmiotowej sprawie ma art. 17 ust. 1 pkt 5 i art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W myśl art. 17 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.
Pojęcie fundusze kapitałowe zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 14 ww. ustawy.
Zgodnie z tym przepisem za fundusze kapitałowe uważa się :
1) fundusze inwestycyjne działające na podstawie przepisów o funduszach inwestycyjnych,
2) ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, z wyjątkiem funduszy emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.
Zasady opodatkowania tego źródła dochodu reguluje art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy podatkowej, zgodnie z którym od uzyskanych dochodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy.
W przedmiotowej sprawie należy przytoczyć również art. 9 ust. 6 ustawy podatkowej, zgodnie z którym poniesioną stratę z tego samego źródła przychodów można odliczać od dochodów z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, papierów wartościowych i odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających, oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Przepis art. 9 ust. 6 nie zawiera zapisu, iż w stosunku do zbywanych jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym ma zastosowanie art. 9 ust. 3 ustawy dotyczący uwzględniania straty.
W związku z powyższym przedstawione przez Panią stanowisko w sprawie opodatkowania dochodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki