Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia
15.03.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Z wniosku wynika, że prowadząc działalność gospodarczą ponosi Pan wydatki na zakup oprogramowania przez internet, zakup licencji komputerowych i oprogramowania w USA, opłaty rejestracyjne kupowane przez internet, opłaty za konferencje i szkolenia organizowane poza granicami Polski, bilety lotnicze i kolejowe, nie udokumentowane fakturami VAT.
W piśmie zwrócił się Pan z zapytaniem, czy wydatki te mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu na podstawie dowodów księgowych.Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych(Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z
poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Przepisy te nie określają jednak sposobu dokumentowania wydatków, które są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.
W przypadku osób fizycznych prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów zasady dokonywania zapisów w księdze regulują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. nr 152, poz. 1475 ze zm.). Przepisy § 12 tego rozporządzenia określają dowody, które stanowią podstawę zapisów w księdze. Są to: faktury VAT, faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, oraz inne dowody wymienione w § 13 i 14, przy czym dowody wewnętrzne, o których mowa w § 14 ust. 1 mogą dotyczyć wyłącznie wydatków wymienionych w ust. 2 tego paragrafu.
Natomiast zgodnie z § 23 pkt 1
rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie (...) zasad wystawiania faktur (...) (Dz. U. z 2004 r. nr 97, poz. 971) za fakturę uznaję się również bilety jednorazowe, wydawane przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, jeżeli zawierają następujące dane:
nazwę i numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy,
numer i datę wystawienia biletu,
odległość taryfową nie mniejszą niż 50 km,
kwotę należności wraz z podatkiem,
kwotę podatku.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/następcy prawnego podatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla
wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).