Wśród pracowniczych zwolnień od podatku dochodowego znaczącą grupę stanowią świadczenia, które pracodawca w określonych warunkach obowiązany jest świ... - Interpretacja - US/3-PDM/413-30/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.12.2004, sygn. US/3-PDM/413-30/04, Urząd Skarbowy w Ciechanowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wśród pracowniczych zwolnień od podatku dochodowego znaczącą grupę stanowią świadczenia, które pracodawca w określonych warunkach obowiązany jest świadczyć na rzecz pracowników. Obowiązek tych świadczeń wynika przede wszystkim z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ale również z innych przepisów prawa pracy. Problematykę dostarczania pracownikom środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, a także związanych z tym wypłat ekwiwalentów pieniężnych reguluje rozdział IX Kodeksu Pracy (art. 237 6 - 237 10 ). Według art. 237 9 par. 3 jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolna jest od podatku m. in. wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej.

Z wyżej wymienionych przepisów wynika, że ekwiwalent za pranie odzieży roboczej objęty jest zwolnieniem z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Urząd Skarbowy w Ciechanowie