Czy spółka, do której wnosi Wnioskodawca przedsiębiorstwo musi sporządzić spis z natury towarów handlowych na moment wniesienia, jeśli tak, to czy nal... - Interpretacja - ITPB1/415-627b/12/WM

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 05.09.2012, sygn. ITPB1/415-627b/12/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Czy spółka, do której wnosi Wnioskodawca przedsiębiorstwo musi sporządzić spis z natury towarów handlowych na moment wniesienia, jeśli tak, to czy należy obliczyć dochód wspólników spółki na podstawie różnic remanentowych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 5 czerwca 2012 r. (data wpływu 8 czerwca 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 29 sierpnia 2012 r. (data wpływu 31 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku sporządzenia spisu z natury w związku z aportem przedsiębiorstwa do spółki cywilnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku sporządzenia spisu z natury w związku z aportem przedsiębiorstwa do spółki cywilnej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiony następujący stan faktyczny.

Do dnia 30 kwietnia 2012 r. Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą w dwóch formach, tj. jako jednoosobową i jako wspólnik spółki cywilnej prowadzonej wraz z małżonką, z którą posiada wspólność majątkową. Udziały Wnioskodawcy w spółce wynoszą 75%, natomiast żona posiada 25% udziałów. Zarówno w spółce cywilnej i w firmie jednoosobowej, Wnioskodawca prowadził działalność handlową o tym samym profilu. W obydwu firmach Wnioskodawca prowadził podatkowe księgi przychodów i rozchodów, a w spółce cywilnej ta forma funkcjonuje nadal. Firmę jednoosobową jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa Wnioskodawca wniósł w dniu 30 kwietnia 2012 r. do spółki (towary handlowe, środki trwałe, wyposażenie, należności i zobowiązania). W wyniku wniesienia przedsiębiorstwa, działalność indywidualna została zlikwidowana. Przedsiębiorstwo wniesione do spółki było przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 55¹ Kodeksu cywilnego. W jednoosobowej działalności na dzień 30 kwietnia 2012 r. Wnioskodawca przeprowadził spis z natury majątku. Towary handlowe wycenił w cenach zakupu netto. O zamiarze sporządzenia remanentu na dzień przekazania działalności gospodarczej do spółki cywilnej, Wnioskodawca powiadomił w ustawowym terminie urząd skarbowy. Na podstawie sporządzonego spisu Wnioskodawca wyliczył dochód na podstawie różnic remanentowych. Inwentaryzacja określiła aktualny stan majątku firmy, który w tym samym dniu, po rozliczeniu podatku dochodowego Wnioskodawca wniósł aportem do spółki cywilnej. Wniesione do spółki w dniu 30 kwietnia 2012 r. towary handlowe zostały wpisane w pozycję 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów, i będą stanowiły koszt podatkowy spółki. Towary handlowe, które nie zostaną zbyte w spółce w roku podatkowym zostaną ujęte w spisie z natury na koniec roku i będą miały wpływ na ustalenie dochodu wspólników zgodnie z udziałami. Na dzień wniesienia przedsiębiorstwa w spółce cywilnej nie sporządzono spisu z natury towarów handlowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania

oznaczone numerem 2:

Czy spółka, do której wnosi Wnioskodawca przedsiębiorstwo musi sporządzić spis z natury towarów handlowych na moment wniesienia, jeśli tak, to czy należy obliczyć dochód wspólników spółki na podstawie różnic remanentowych...

Zdaniem Wnioskodawcy spółka nie ma obowiązku sporządzenia spisu z natury na dzień wniesienia aportu, ponieważ nie wystąpi zmiana wspólników, zmiana proporcji udziałów wspólników lub likwidacja działalności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 24a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) osoby fizyczne, osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

W myśl art. 24 ust. 2, ww. ustawy u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14, a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.

Sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz zasady sporządzania spisu z natury, przez podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, zostały szczegółowo uregulowane w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.).

W myśl § 27 pkt 1 ww. rozporządzenia, podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej "spisem z natury", na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.

Podatnicy mogą także sporządzać spis z natury w innym terminie niż wskazany w § 27 ww. rozporządzenia. W takim przypadku ciąży na nich obowiązek zawiadomienia o zamiarze sporządzenia spisu właściwego naczelnika urzędu skarbowego (§ 28 ust. 4 ww. rozporządzenia).

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca wniósł do spółki cywilnej prowadzonej wraz z żoną przedsiębiorstwo prowadzone w ramach działalności indywidualnej. W wyniku wniesienia nie zmieniła się wartość udziałów wspólników spółki cywilnej.

W związku z powyższymi ustaleniami stwierdzić należy, iż w myśl § 27 pkt 1 ww. rozporządzenia, Wnioskodawca jako wspólnik spółki cywilnej na dzień wniesienia aportu, jeżeli w istocie wraz z wniesieniem aportu do spółki cywilnej nie nastąpiła zmiana proporcji udziałów wspólników - nie jest zobowiązany do sporządzenia spisu z natury. Skoro nie jest zobowiązany do sporządzenia spisu z natury, nie jest również zobowiązany do ustalenia dochodu w sposób określony w art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 1007 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy